Ukrajina patří k Západu, říká historik slovanských národů

9. března 2022

Marek Knittl

„Hlavním problémem desítek milionů Rusů je neschopnost mentálně přijmout skutečnost, že výsledky druhé světové války již více než třicet let neplatí,“ říká historik Jan Rychlík, který do poslední chvíle nevěřil, že Rusko svého souseda napadne. „Putin udělal ze všech lidí, kteří se snažili o zlepšení vztahů k Rusku, užitečné idioty. Jenže se přepočítal: i ruskojazyční Ukrajinci, které přišel chránit před ‚nacisty a narkomany z Kyjeva‘, dnes bojují jako lvi proti agresorům.“

Dva dny před zahájením útoku na Ukrajinu jste pravděpodobnost války odhadl v řádu promile.

Byl to pro mě šok. Poté, co opakovali každý den, že nic takového nemají v úmyslu, jsem nevěřil, že to opravdu udělají. Dokázal jsem si představit místní omezenou akci, která by vedla k uznání dvou separatistických republik, což se splnilo. A že by do této východní oblasti možná v krajním případě poslali armádu. Ale že by zahájili regulérní válku, to mě ani v nejčernějším scénáři nenapadlo.

Co to pro vás osobně znamená?

Bude to znít hloupě, ale já to Putinovi nikdy neodpustím – i když o mě samozřejmě nejde, já nejsem důležitý. Mám na mysli i spoustu dalších lidí, včetně politiků. Miloše Zemana jsem za prezidenta nevolil a jsem k němu hodně kritický, ale pro zlepšení vztahů s Ruskem udělal maximum, byť tím politicky hodně ztratil. A Putin ze všech lidí, kteří se o něco takového snažili, udělal totální voly a užitečné idioty.

Jak ruská agrese změnila vaše názory na budoucí uspořádání této části Evropy?

Ukázalo se, že na Putina platí jenom hrubá síla a pořádný klacek. Myslet si, že v jeho případě existuje prostor pro diplomatické jednání, je naivní a nebezpečné. Jediné řešení je dozbrojit.

Jak konkrétně?

Musíme zvýšit rozpočet na armádu. Zároveň rozmístit jednotky NATO na východní hranici Aliance, ideálně Američany, včetně zbraňových systémů. I v tomhle jsem změnil názor. Doporučil bych také otevřít otázku vstupu Švédska a Finska do NATO, pomohlo by i přičlenění Gruzie. Současná situace zkrátka vyžaduje nový cordon sanitaire, který by Rusko a Bělorusko oddělil od zbytku Evropy. Protože jednat není o čem.

A co s Ukrajinou?

Až dosud byla ve hře neutralita. Upřímně řečeno, nikdo nepočítal s tím, že bychom Ukrajinu vzali do NATO, jenom jsme nechtěli říkat veřejně: „Vás nevezmeme, protože si to Rusko nepřeje.“ Teď už je vstup Ukrajiny do NATO rozhodně žádoucí, byt neříkám, že to má nastat hned.

Proč je pro vás nemyslitelná neutralita Ukrajiny?

Podpořte Reportér sdílením článku