Petr, Martin a růžová Pilulka

Post Image

Petr, Martin a růžová Pilulka

Play icon
20 minut

foto Michal Sváček, Mafra

Před dvaceti lety začali se společným byznysem. Dnes jsou spolu opět v čele rychle rostoucí firmy. Jen mezitím vyměnili diskety a mikrovlnky za paralen a sunar. Petr a Martin Kasové, dva muži, kteří sázejí na modernizaci lékárenského byznysu. Pro svou firmu si vybrali růžovou barvu, prý dobře vypadá.

Ač se to může zdát k neuvěření, prý se vůbec nehádají a nelezou si na nervy. Bratry jsou už osmatřicet let, tolik je mladšímu Martinovi, Petr je o tři roky starší. Více než patnáct let spolu strávili v byznysu. Nejprve deset let provozovali internetový obchod Kasa.cz, než jej v roce 2009 prodali. Teď už přes pět let společně budují lékárenskou firmu Pilulka.

S podnikáním na webu začínali v době českého internetového pravěku. Přesně před dvaceti lety, na jaře 1999, spustili internetový obchod, který prodával datové nosiče. Na počátku podnikali na živnostenský list své maminky. Oba v té době studovali na stavební fakultě, starší Petr ji ještě stihl dokončit, mladší Martin se začal naplno věnovat podnikání a stavebním inženýrem se nestal. Opravdu vážně prý začali brát internetový byznys kolem roku 2003, kdy také vznikla firma Kasa.cz. „Seriózní byznys začíná ve chvíli, kdy začnete nabírat zaměstnance. V tu chvíli už to není jen projekt, se kterým si hrajete, ale začnete mít za lidi odpovědnost. Musíte myslet na to, že jim máte dát výplatu, z níž živí své rodiny,“ říká Petr Kasa.

Kasa.cz rozšiřovala portfolio zboží a obrat rostl, firma už kolem roku 2006 patřila mezi největší české internetové obchody. A na další rozvoj byly potřeba také další peníze. Bratři Kasové, kteří společnost vlastnili ještě s Tomášem Richterem, začali přibírat nové společníky. Tím prvním se stal Josef Dospiva, otec známého byznysmena Marka Dospivy ze skupiny Penta. Že jím byl zrovna on, ovšem nijak nesouvisí s Pentou, ale s prodejnou elektra v Kutné Hoře, odkud rodina Dospivových pochází.

„V té době to fungovalo úplně jinak než dnes,“ vzpomíná Martin Kasa. „Neměli jsme problém s prodejem zboží, ale s jeho nakupováním. Řada výrobců elektroniky nechtěla prodávat přes internet. Podepsat přímý kontrakt se značkami, jako byl třeba Samsung nebo Panasonic, bylo nereálné. Nakupovali jsme buď od distributorů, nebo dokonce přes maloobchodníky. Někdo nám tehdy dal tip, že bychom mohli nakupovat od elektroobchodu Josefa Dospivy. Začali jsme spolupracovat a zhruba po roce nám nabídl, že by k nám vstoupil, přinesl nějaké peníze a pomohl k dalšímu rozvoji.“

Nekoukat zpátky

Přes Josefa Dospivu, který do firmy vložil pět milionů korun, se pak dostali ke společnosti Arca Capital Pavla Krúpy. Do firmy vstoupila v roce 2008 jako strategický partner, investovala třicet milionů a získala třicetiprocentní podíl a opci na získání až šedesáti procent. Společnosti pomohla s provozním financováním. Byla to doba, kdy banky nebyly ochotny financovat internetové firmy; neexistovaly různé startupové fondy, jako je tomu dnes. „Zřejmě si to tehdy Arca vyhodnotila jako dobrou příležitost,“ říká Martin Kasa s tím, že si při vstupu domluvili s investorem parametry, při jejichž splnění firmu společně prodají. „Mysleli jsme si, že to bude trvat tak dva tři roky, než se k nim dostaneme,“ popisuje. Jenže vývoj šel mnohem rychleji a už po dalším roce Kasa.cz zamířila pod křídla skupiny HP Tronic, firmy, pod niž dnes spadají také sítě obchodů Euronics a Datart. Cena se pohybovala ve stovkách milionů, a i zhruba třetinový podíl, který drželi bratři Kasové a Tomáš Richter, znamenal velice solidní uzavření této podnikatelské kapitoly.

Podpořte Reportér sdílením článku