Bývala bachařkou, nyní očkuje v Izraeli. Diví se, že se v Česku pořád mluví o papírování

17. ledna 2021

Martina Paletová poté, co v nemocnici v Tel Avivu v neděli 10. ledna dostala druhou dávku očkování proti covidu-19.

archiv

V Izraeli studovala, pracovala v hospicu v Jeruzalémě, poté se Češka Martina Paletová stala zdravotní sestrou na onkologii v telavivské nemocnici Ichilov Hospital. Když se na podzim hledali dobrovolníci na koronavirové oddělení, přihlásila se. Nyní dobrovolničí znovu – ve stanu na hlavním náměstí v Tel Avivu očkuje proti koronaviru stovky lidí denně. Jak nápor posledních měsíců zvládá? „Já brečím hodně, ono to není vidět, ale člověk brečí hodně. Asi nejhorší pro mě bylo, když onemocněla koronavirem moje kamarádka a já jsem k ní nemohla na návštěvu,“ říká.

Už jste byla očkovaná proti koronaviru?

Zdravotníci byli očkovaní hned ze začátku. Jako první byl tedy izraelský premiér Benjamin Netanjahu již 19. prosince, ale my jsme přišli na řadu hned den poté. Už týden předtím, než bylo očkování zahájeno, jsme si v aplikaci nemocnice mohli rezervovat termín, abychom nemuseli stát frontu.

Takže to proběhlo takto hladce?

Ano, první dva dny očkovali jen personál, všechny, co tu pracují, ať již jde o lékaře, či uklízečky. Třetí den jsme si mohli přivést své rodinné příslušníky nad šedesát let, aby dostali vakcínu přednostně. To bylo takové poděkování nemocnice za to, že tady pracujeme. A od čtvrtého dne se začala očkovat celá populace, lidé starší 60 let a také ti, co mají cukrovku, vysoký krevní tlak, autoimunitní choroby, rakovinu a podobně.

Vy sama se nyní na očkování nějakým způsobem podílíte?

Já pracuju na onkologii, ale když se ptali, kdo by měl zájem očkovat v rámci brigády, tak jsem se přihlásila. Takže teď očkuju ve velkém stanu na hlavním náměstí v Tel Avivu. Většinou tam je 20 sester od sedmi od rána do deseti do večera.

Jak to celé probíhá? Lidé tam chodí na určitý čas? Nebo tam stojí fronty?

Obojí. Jednak se mohou objednat na stránkách nemocnice, protože ta to organizuje ve spolupráci se starostou Tel Avivu. Na internetu si zadají, který den by chtěli přijít, kterou hodinu, a celé je to propojené se zdravotním střediskem, takže to potvrdí, jestli má člověk na očkování právo. Pak dostanete čárový kód, s tím přijdete a u vchodu do stanu ho naskenujete. Přicházejí ale i lidé, kteří jdou jen okolo, a když vidí, že tam není velká fronta, tak se zařadí. Přes aplikaci pak osloví zdravotní středisko s tím, že stojí ve frontě na očkování, a to jim pošle potvrzení, jaké mají nemoci. Já když sleduju ty debaty v Česku, kde se pořád mluví o nějakém papírování, tak tomu nerozumím. Tady to funguje.

Martina Paletová (50)

Za tři minuty je hotovo

A co se děje dál?

Ta aplikace se lidí rovněž zeptá, jestli nemají nějaké alergie, jestli nemají zrovna koronavirus, pak ještě podepíšou papír, kde potvrdí to samé, a my se jich také ptáme na ty stejné otázky, aby byla jistota. Trvá to ale chvilku, pak přijdou ke mně, za tři minuty je hotovo a poté 15 minut čekají. Většinou během dvou hodin dostanou na telefon potvrzení s číslem lahvičky, ze které byli očkovaní. To kdyby nastal nějaký problém, tak podle čísla lahvičky víme, koho máme hledat. Po druhé vakcíně získáte takzvaný zelený pas, a pak už by to mělo být fajn. Mě ta druhá dávka čeká teď v neděli (10. ledna – pozn. red.).

Co máte pak v plánu, když už budete oočkovaná?

Podpořte Reportér sdílením článku