Jak vydělat v době covidové

Post Image

Jak vydělat v době covidové

Play icon
18 minut

foto Profimedia.cz

Světem otřásla pandemie a čeští miliardáři využili nízkých cen k velkým nákupům. Obchodní řetězce, doly, a dokonce i královská pošta… Co však mají dělat drobnější investoři? Je dobré vsadit na americké akcie, které jsou stále docela levné? Mají věřit české koruně? Vyplatí se investovat do nemovitostí, o něž už je po dočasném poklesu opět zájem? Recepty jsou různé, bez výjimky však platí, že je třeba myslet na bezpečné rezervy.

Bouřlivý celosvětový vývoj způsobený onemocněním covid-19 znamenal i překotný vývoj na akciových trzích, pokles cen a následný růst. Nové příležitosti využívají k nákupům nejbohatší Češi, aktivně se však o své prostředky starají i zcela běžní střadatelé.

„Lidé se více než kdy jindy zajímají o své peníze a snaží se o ně aktivně starat. Zájem o poradenství a konzultace týkající se správy majetku a investic byl v posledních třech měsících enormní,“ říká Roman Choc, ředitel retailových investic České spořitelny. „Vidíme zde ale rozdíl vyplývající z investorské zkušenosti jednotlivých klientů. Ti méně zkušení byli v poslední době zdrženlivější, prudké pohyby cen nahoru a dolů v nich vzbuzují nejistotu, a proto hledají spíše nějaké zajištěné investice, aby svůj majetek ochránili před turbulencemi. Pak je zde ale rostoucí skupina zkušenějších a movitějších investorů, kteří naopak cítí příležitost k velmi zajímavým výnosům a snaží se vytěžit například z nízkých cen akcií,“ popisuje chování klientů Roman Choc.

Emoce jsou drahé

Trhy se počátkem března propadly, akciový index S&P 500, jenž zahrnuje ceny pěti set největších podniků obchodovaných na americké burze, ztratil od 20. února do 23. března přibližně třetinu své hodnoty. Od té doby se ceny výrazně vzpamatovaly, přesto jsou však v průměru stále levnější, než byly počátkem roku.

„Akcie na amerických trzích jsou nyní levné, tím pádem je to dobrá příležitost k investici. Byl bych ale opatrný na to, do jakého sektoru investujete. Současná situace totiž povede k tomu, že se některým odvětvím může až nečekaně dařit, jiná naopak mohou delší dobu zaostávat za svými běžnými výkony,“ říká Roman Choc. Opatrnějším či méně zběhlým investorům pak doporučuje investovat „indexově“, tedy do takových produktů, jejichž cena se odvíjí od celého koše různých akcií. V takovém případě je významně menší riziko, že investor vsadí na špatného koně a jeho akcie významně poklesnou. Podle Romana Choce je totiž potřeba počítat také s tím, že ještě nejsou jasné definitivní dopady koronavirové krize, a proto mohou být trhy rozkolísané. „Viděli jsme prudký propad cen akcií, který začal na přelomu února a března. Hlavním spouštěčem tohoto poklesu nebyla reálná ekonomická hodnota těchto aktiv, ale šok a panika. Pak přišlo docela rychlé přiblížení k předkrizovým hodnotám. Ve vypjaté a nejisté situaci nelze samozřejmě vyloučit nějaké další výkyvy, které opět mohou být do značné míry taženy emocemi,“ říká Roman Choc.

Více než kdy jindy pak podle něj platí, že by investoři měli být trpěliví. V delším časovém horizontu se totiž šokové pohyby zpravidla zklidní a akcie i další aktiva naleznou svou reálnou hodnotu. „Unáhlená rozhodnutí bývají zpravidla dost drahá,“ varuje ředitel retailových investic České spořitelny.

Nákupy mogulů

Příležitost k zajímavým nákupům za příznivé ceny neunikla ani těm nejbohatším českým investorům. Daniel Křetínský spolu s Patrikem Tkáčem koupili významný podíl v Royal Mail, britské královské poště. Prostřednictvím své lucemburské firmy Vesa Equity Investments postupně skoupili více než šest procent poštovních akcií.

Podpořte Reportér sdílením článku