Kouzelnictví pomine

Názory

Zdá se, že všechno je dnes naruby. Ale kouzelnictví, které říká, že demokracie a svoboda škodí, nakonec pomine. Nestane se to však samo od sebe…

Audio
verze

Tak ten pan Babiš bude prý možná od určitého data nevinen. Zjistí to neviditelní prokurátoři. Všechno je tedy jinak. Říkává se to odjakživa, tak vážná je to věc. Za starých časů, kdy nikdo nic nevěděl, považovalo se to úsloví za poctivou a neškodnou židovskou moudrost. Dnes, kdy všichni už vědí všechno a svět je prolezlý informacemi jak Husákova republika udavači, vzalo na sebe toto úsloví zlověstnou podobu.

Všechno se proměňuje v něco jiného, staré už neplatí, zato je platné všechno, co neplatilo. Sádlo bylo škodlivé, teď je zas zdravé. Demokracie prospívala lidem, teď škodí. Je jí prý příliš, ačkoliv jí je málo. Škodlivý cholesterol už neškodí. Ani v hospodě už nevznikají rvačky, rozkvétající spor utne Google. Každý se tam podívá a létající půllitry se vrátí rozpačitě na stůl. S pomocí Googlova rozumu předěláte všechno v opak, či to na kliknutí zhanobíte.

 

Byla dvě pohlaví a k poctivému souložení to stačilo. Dnes lidé ztrácejí dovednost milování, protože se jim fluidní pohlaví partnera mění pod rukama v jiné a hned se neví, jak dál. Začínáte s děvčetem – a vida, na konci je to chlapec. Dřív se jedlo všechno a bylo to zdravé. Dnes je zdravé nejíst nic. Škodí všechno, nejvíc sám člověk. Dřív mouka ano, dnes mouka ne. Pět vajec týdně, dřív jen tři.

Dřív se vědělo, kdo je zloděj, dnes se to zamlžilo. Ve středověku by Babišovi usekli ruku, dnes třeba dostane odškodné, protože se od neviditelných prokurátorů dozvíme, že to nebyl podvod, nýbrž spletitý tanec úsudků, názorů a paragrafů. Být tlustý není už důsledek toho, že se moc žere, nýbrž je to nemoc, v níž spolu zápasí syndromy a molekuly hluboko dole pod mozkem nevinného tlusťocha. Děti, které dřív dostaly pár facek, aby se uklidnily, jsou dnes nositeli mnoha cizojazyčných nemocí, například MKKY, OFRG a ZOOKX. 

Sociální demokracie odjakživa stála za chudáky a bila boháče. Stříhejte jim srst, je vaše! Komunisti dokonce radili, na kandelábr s nimi, seberte jim všechno. Dnes ČSSD vychvaluje miliardáře, kdys nepřítele. Komunisti ho chválí taky, i když možná opatrněji.

Dřív hlavními vlastenci Čechů byli Češi. Dnes je hlavním vlastencem Čechů Japonec. To je světové povýšení malého problému. Všechny jevy se obracejí v opak: svoboda škodí pořádku, utáhněte šrouby. Jsou nové strany se starými vlastnostmi a šrouby už utahují. Lidi je obdivují, jak pěkně. Neodstraňuje se nepořádek, nýbrž svoboda. Prezident s vlajkou, že pravda vítězí, rád lže. Při každé lži měl by vlajku sundat.

Korupce už se nepronásleduje chatrně jako dřív, nýbrž usedla do vládních křesel. Už to není korupce, nýbrž vládnutí. Důchodcům dali tisíc korun z naší kapsy, aby je volili, miliardářům přitékají dotace. Zdůvodňuje to celá dotační věda, protože věda se cení. Vládne ovšem pavěda. Šarlatáni, proroci a kouzelníci jsou v úctě. Lidem vytrhávají ledviny, věští smrt suchem a kouzlí se státním rozpočtem, až zrak přechází. Někteří se stávají prezidenty, ministry kultury a řidiči kamionů. Šíří bludy v parlamentu. 

Ve víru toho, že nic neplatí, mizí smysl, k jakému cíli to vše teče. A to je další kouzelnický trik: demokracie se vyžila, rodí se nový svět pozitivních nepolitiků, kteří makají pro blaho. Devadesátá léta, pád komunistů a tápavé obnovování svobody, to se v rukou kouzelníků mění v opak: kapitalismus rozkradl a zbídačil zemi. Tuto teorii nalévají do voličů lidé z minulosti, například ing. Babiš, ač sám si utrhl z tápavého obnovování svobody druhou největší miliardovou porci. Tak ho obdivují jako lidumila.

To není nová doba, to jsou jen spalničky svobody. Kouzelnictví, které dnes věští zánik demokracie a svobody, pomine. Ne však samo od sebe. Ale to všichni víte.

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama