Musíme podnikatelům pomoci zase nastartovat

TOP 09

6. června 2021

Advertorial

„Potřebujeme fungující firmy, které dají práci lidem a budou schopné platit daně. K tomu jim musíme vytvořit dobré a důstojné prostředí,“ říká předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Aby se to mohlo povést, jsou podle ní potřeba zkušené osobnosti, jaké nabízí koalice Spolu.

Vaše koalice slibuje záchranu a podporu podnikatelům a živnostníkům. O co by se měla především opírat?

Chceme prosadit odškodňovací zákon, který by podnikatelům a živnostníkům kompenzoval fixní náklady v době pandemie a tím jim dal opět prostor k restartu. Společnosti nepomůže zkrachovalý podnikatel, který bude mít navíc třeba i zničený život, protože je zadlužený až po uši. Nám pomůže firma, která funguje, byť třeba ve změněné podobě nebo s upraveným sortimentem. Pokud bude zaměstnávat lidi, vytvářet určitou hodnotu a bude schopna z toho platit daně, je to dobře jak pro majitele, tak pro stát.

Může si stát takovou kompenzaci dovolit?

Po dvou letech obřích deficitů už ten prostor není velký a stát je s hospodařením dost na hraně. Na druhé straně je ovšem třeba říct, že z těch schodků mířila na konkrétní pomoc firmám jen velice malá část. Často ty peníze šly na věci, které s pomocí ekonomice nijak nesouvisejí.

Chcete, aby po pozastavení byla celá elektronická evidence tržeb (EET) rovnou zrušena. Proč je to podle vás pro podnikatele důležité?

Elektronická evidence tržeb byla propagována jako krok, který povede k nápravě podnikatelského prostředí. Ovšem tím, že se zaváděla ve vlnách, kdy někde už platila a jinde ne, to prostředí ve skutečnosti ještě více pokřivila. Jsme navíc přesvědčeni, že vláda v tomto případě vyrazila „s kanonem na vrabce“. Sektory ekonomiky, které měly pod EET spadat, tvořily jen pět procent daňových úniků. Tu drtivou většinu dělají velcí hráči se svými optimalizacemi – kam spadá i holding pana premiéra. V tom vidíme velkou nespravedlnost.

Myslíte, že si vláda v tomto případě udělala z malých podnikatelů terč?

Je to přesně ve stylu vlády i premiéra. Vybere si část společnosti, o které ví, že ho nejspíš stejně moc volit nebude, ale tomu zbytku nabídne společného nepřítele, na kterém předvede svou tvrdou ruku. Nejenže je to nefér, ale také to mění společenskou atmosféru a mnozí malí podnikatelé mi říkají, jak se na ně okolí začíná koukat skrz prsty. A je to právě kvůli tomu, že lidé od vlády pořád slyší, jak podnikatelé šidí na daních.

Jak chcete tuto atmosféru změnit?

Ukázat, že si vážíme lidí, kteří se chtějí a dovedou živit sami a ještě třeba dát práci ostatním. Musíme jim k tomu vytvořit takové podmínky, aby mohli svůj talent a píli uplatnit. To v první řadě znamená vytvořit důstojné a předvídatelné prostředí.

Státní rozpočet se propadl do hlubokých schodků, zároveň nechcete zvyšovat daně. Jak chcete řešit deficity veřejných financí?

Stát musí přehodnotit agendy, tedy to, co má dělat a co už je zbytné. O EET už jsme mluvili, další oblastí by mohly být například příliš roztříštěné sociální dávky. Těm by slušelo zjednodušení a pak by nebylo potřeba tolik lidí na jejich administraci. Měli bychom takhle projít agendu všech úřadů a zjistit, kde všude by bylo možné ji osekat, případně převést do jednoduché digitální podoby.

Musíte nejprve uspět ve volbách… Proč by měli lidé volit koalici Spolu?

Pro tuto složitou dobu je potřeba, aby zemi řídili zkušení lidé spíše než ti, kteří by se to teprve učili. Máme nejširší základnu osobností se zkušeností s reálným řízením na všech úrovních, od starostovské až po vládní. Když vás bude bolet zub, také raději půjdete ke zkušenému zubaři než k začátečníkovi.

Zadavatel / zpracovatel: Top 09

Podpořte Reportér sdílením článku