V Británii inženýr, v Česku čistič kamenů

31. srpna 2021

Čistič kamenů zmizelých Trevor Sage.

Dvaašedesátiletý britský inženýr Trevor Sage žije v Praze patnáct let. Přestěhoval se sem poté, co ovdověl. „Potřeboval jsem změnit prostředí a Praha byla jasná volba,“ říká muž, který sem už dříve jezdil na služební cesty. Poslední roky ho můžete vidět, jak klečí v pražských ulicích při čištění „kamenů zmizelých“, nyní o nich připravuje knihu.

Anna Jaretzki, narozena 1864, deportována 1942 do Terezína, zavražděna 12. 8. 1942 tamtéž. Tento nápis si mohou kolemjdoucí přečíst na kameni zmizelých v ulici Jugoslávských partyzánů v Praze 6.

„Anna byla přímý potomek pruského prince Augusta,” říká dvaašedesátiletý Trevor Sage, když si kleká a chystá si houbičky a pasty, aby mohl kámen vyčistit. Dělá to tak i s ostatními kameny po celé Praze, kterých už jsou celkem čtyři stovky. Má přitom vedle sebe na zemi položený tablet s fotografií oběti, jejíž památce je kámen věnovaný.

Začal s tím před třemi lety. V té době žil v Praze třináctý rok. Nejdříve si nebyl jistý, jestli si jakožto cizinec, který nemá s židovstvím nic společného, může dovolit pečovat o kameny zmizelých. Inspiroval ho muž, který v létě 2018 vyčistil všechny „stolpersteine“ v rakouském Salcburku.

„Pamatuju si, že první kámen, který jsem vyčistil, byl na adrese Kaprova 9 na Starém Městě. Na začátku to byla velice osamělá práce, lidé mě míjeli bez povšimnutí,” vzpomíná Trevor. „Až když jsem umyl asi sedmdesát kamenů, začali se zastavovat a vyptávat alespoň obyvatelé přilehlých domů.”

Větší zájem přišel, když si ho všimla fotografka Jitka Hejtmanová, která informaci o jeho iniciativě sdílela na svém facebooku. Trevorovo úsilí díky tomu zaznamenala i „jeho“ britská ambasáda, která příběh sdílela na svých sociálních sítích. „Zatím nikdy jsem si nevyslechl negativní komentář, dokonce ani v digitálním prostředí,“ usmívá se Trevor.

Podpořte Reportér sdílením článku