Žádný americký „bianco šek“ pro Ukrajinu?

11. listopadu 2022

Profimedia.cz

Nespokojenost okrajových hlasů s podporou pro Ukrajinu se v obou amerických stranách zatím daří držet pod pokličkou.

„Pod vládou republikánů nepošleme Ukrajině už ani halíř. Na prvním místě je naše země,“ prohlásila v Iowě pár dní před americkými volbami republikánská kongresmaka Marjorie Taylor Greenová. Její slova způsobila v Evropě značnou nervozitu. Samotná Greenová je sice v republikánské straně radikální a okrajovou figurkou, nicméně podobné narážky v bledě modrém vypouštěli před hlasováním z úst i významnější republikánští politici. Americká pomoc Ukrajině dosud byla takřka bezprecedentní, vydrží i po republikánském vítězství ve volbách?

V souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu letos americký Kongres schválil už tři balíky, jejichž hodnota se úhrnem vyšplhala na přibližně 66 miliard dolarů (v přepočtu asi bilion a půl českých korun). Ani zdaleka všechno z toho není přímo pro Ukrajinu a velkou část tvoří nevojenská pomoc: je tu například 10 miliard na posílení americké přítomnosti ve východní Evropě nebo přibližně 13 miliard ekonomické pomoci pro Ukrajinu. Spojené státy žádnému svému spojenci neposlali během jednoho kalendářního roku tolik financí od dob podpory pro Jižní Vietnam.

Přečtěte si také

Současnou podobu americké pomoci pro Ukrajinu ale nekritizovali jen okrajoví „trumpisté“. Před volbami podobně (byť mírněji) levíroval i šéf sněmovních republikánů Kevin McCarthy.

„Ukrajina je důležitá, ale nemůže to být jediná věc, na kterou se soustředíme, a nemůžeme jim vypsat ‚bianco šek‘,“ vysvětloval McCarthy v půlce října. Když americká média jeho výrok rozmazala, stěžoval si McCarthy, že ho výrazně vytrhla z kontextu.

Na druhé straně skupina levicových demokratů v čele s kongresmankou Pramilou Jayapalovou poslala na konci října otevřený dopis administrativě prezidenta Bidena, ve kterém šéfa Bílého domu vyzývala k přehodnocení přístupu k Ukrajině s větším důrazem na diplomatické řešení konfliktu. Během několika hodin ale Jayapalová couvla a vydala upřesňující vyjádření. „Jako demokraté jsme jednotní ve svém jednoznačném odhodlání podporovat Ukrajinu v jejím boji za demokracii a svobodu tváří v tvář nelegální a ostudné ruské invazi. A nic v našem otevřeném dopise nevolá po změně tohoto přístupu,“ psala. Opakuje se tak to, co se v průběhu letošního roku stalo už několikrát: levicové křídlo demokratů sice opatrně rétoricky akcentuje diplomacii, ale když dojde na hlasování o konkrétní pomoci, jeho členové vždy zvednou ruku pro. Stejně tomu bylo i při posledním kole schvalování: všichni přítomní demokraté ve Sněmovně, tedy dolní komoře Kongresu, hlasovali pro.

Podpořte Reportér sdílením článku