Podcast: Věřím, že mě fotbalová hra FIFA pohodlně uživí, říká Seron

Lidé

Je mu šestnáct let, studuje hotelovou školu v Teplicích, ale číšníkem se stát nechce – už dnes si vydělává větší peníze díky fotbalové hře FIFA. Dominik „Seron“ Čermák patří mezi největší talenty česko-slovenské FIFA scény, loni se dokonce stal šampionem, a hraje za tým Jakuba Jankta, což je český reprezentant v reálném fotbale. Přečtěte si krátkou ukázku z rozhovoru, který si v kompletní délce můžete poslechnout buď na konci článku nebo v pořadu Host Reportéra ve vašich podcastových aplikacích.

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII

Kdy jsi začal hrát Fifu?

Naplno před třemi lety, když jsem dostal svůj vlastní playstation, ale pro zábavu jsem hrál už jako čtyřletý kluk s tátou – a brzy jsem ho porážel. Rodiče to brali v pohodě, jenom v mých čtrnácti to pro ně bylo složitější, protože viděli, že už pravidelně hraju nejmíň čtyři hodiny denně, většinou od desíti do dvou ráno. Říkali, že tohle ponocování podporovat nebudou, ale já vzápětí vyhrál pár turnajů, dostal první peníze, objevil se v médiích, a rodiče se mě na téhle zvláštní cestě rozhodli podporovat.

 

Hraješ i skutečný fotbal?

Jasně, odmalička jsem hrál u nás v Duchcově. A nejspíš solidně, protože jsem hostoval třeba i v Teplicích, ale bohužel jsem trochu hřešil na talent. Nikdy jsem neudělal ani deset kliků navíc – vždycky jen to, co bylo nutně třeba.

 

Kdy došlo k přerodu na tvrdě trénujícího virtuálního fotbalistu?

Ve čtrnácti jsem se začal hlásit na turnaje, hned dva vyhrál, a ozval se první tým, že mě bude podporovat.

 

V čem jsi byl lepší než většina ostatních?

Tehdy to mohlo být i štěstí začátečníka, ale na druhou stranu jsem opravdu hodně trénoval – dnes Fifě věnuju kolem dvou tisíc hodin ročně.

 

Jak si mám představit trénink?

Hraju hodně zápasů proti dobrým sparingpartnerům, ale stejně tak musím být denně na takzvaném tréninkovém hřišti, kde jenom s jedinou postavičkou – obvykle tou nejlepší, což je Neymar – třeba hodinu a půl v kuse zkouším jednu a tu samou kličku.

 

Je důležité, že hraješ i reálný fotbal?

Určitě, podle mě je snad osmdesát procent dobrých hráčů Fify taky slušnými reálnými fotbalisty. Některé skilly si přenášíme z trávníku na playstation, jiné naopak. A není podle mě velkým překvapením, že mezi nejlepší světové hráče patří útočník Diego Jota z Liverpoolu; ten to hraje úplně na bomby.

 

Co třeba čeští reprezentanti?

Fifu hraje slušně třeba Patrik Schick, no a samozřejmě Kuba Jankto, což je druhým rokem můj šéf.

 

Záložník Jakub Jankto hraje za Sampdorii Janov. Jak ses k němu dostal?

Kuba vlastní nejlepší český esportový tým Sampi, sám Fifu hraje, a osobně chce hledat talenty, tak sleduje scénu. Před rokem a půl mě viděl na velkém turnaji o sto tisíc korun, kam jsem coby začátečník přijel s velmi slabým, levným týmem, ale došel jsem do čtvrtfinále, kde jsem vypadl se slavným Lakym, který měl mužstvo mnohonásobně dražší a kvalitnější. Večer přijedu domů, zapnu sociální sítě, a tam čekají nabídky na smlouvu od tří českých klubů a k tomu jedna od Kuby Jankta – prý mě sleduje dlouho a chce mě do Sampi: Pojďme se sejít! Byla to jedna z nejšťastnějších chvil v životě.

 

Jak Kuba hraje?

Dobře, jenom je strašně nervní, výbušnej, nadává u toho, a když se nedaří, dokáže rozbít ovladač.

 

Jak se ti změnil život po podpisu profesionální smlouvy?

Úplně se otočil už jen proto, že mi každý měsíc chodí výplata – řekl jsem rodičům, že už mi nemusí dávat kapesné. Na druhou stranu si musím dávat pozor, abych týmu a partnerům neudělal ostudu na turnajích ani v soukromí, a není už možné, abych třeba víkend proležel v posteli – musím se věnovat Fifě.

 

Jaký máš základní plat?

Už teď o něco vyšší, než kdybych dělal třeba číšníka. A k tomu mi Kuba dobrovolně posílá bonusy, když třeba vyhraju dva turnaje v řadě.

 

Jaký máte vztah?

Z prvního setkání jsem byl rozklepanej, ale stali se z nás velcí kamarádi, voláme si, kecáme a hrajeme spolu skoro každý den.

 

Kontroluje tvoji disciplínu?

Spíš se před každým turnajem zajímá, jak na tom jsem psychicky, trénuje se mnou nebo analyzujeme příští protihráče. Kuba je do Fify strašně zapálenej a já jsem si jistý, že kdyby nebyl skvělým fotbalistou, uživí se i jako trenér Fify.

 

Porazí tě občas?

Stane se. A pak to od něj dlouho poslouchám…

 

Celý rozhovor si poslechněte zde nebo v podcastu Host Reportéra ve vašich podcastových aplikacích.

 

 

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama