Romský svátek: Zpívalo se, tančilo i vzpomínalo

10. dubna 2019

Karolína Jírová

V pondělí osmého dubna proběhly oslavy Mezinárodního dne Romů. Organizace ARAART, která je v České republice pořádá už popáté, připravila opět několikadenní, kulturně nabitý program. Věnován byl superhrdinům a tentokrát také vzpomínkám na nedávně zesnulou zpěvačku Věru Bílou.

Letošní oslavy byly zahájeny ve čtvrtek 4. dubna vernisáží výstavy fotografií Futuroma z dílny putovní romské galerie Phundrado Vudar (Otevřené dveře).

Páteční část byla věnována dětem, pro více než 300 žáků základních škol z celé ČR byla připravena celodenní zážitková hra, jejímž cílem bylo najít superhrdinu. K zakončení došlo na Střeleckém ostrově, kde děti skrze nastavená zrcadla superhrdiny objevily. Kromě workshopů žonglování či chození na chůdách se na místě konal koncert zpěváka Jardy Parči, UGC a Feri & Gypsies.

Sobotní večer se nesl ve znamení pocty Věře Bílé – v Divadle v Korunní vystoupili vedle Jana Bendiga, Milana Kroky, slovenské kapely Gitana a dalších romských umělců i Michal Kocáb či Bára Hrzánová.

Vyvrcholením oslav byl již tradičně galavečer v divadle Archa, došlo i na předání Ceny Mileny Hübschmannové za přínos v oblasti romského jazyka. Letos ji získala Ilona Ferková, která patří k nejvýraznějším představitelům romské literární generace 90. let 20. století.

Proběhl také křest knihy Amendar, která čtenářům představuje více než 250 romských osobností. „Často se mě lidí ptají na pozitivní vzory. Díky této knize snad už nikdo nebude moci tvrdit, že žádné neexistují,” zaznělo z úst Davida Tišera, ředitele organizace ARAART.

S krátkými proslovy vystoupili také Jarmila Balážová, Ivan Bartoš a Michal Kocáb. „Romské umění a kultura mě vždy znovu překvapí svým žárem, krásou a bohatstvím. Romové si prošli velkým utrpením, a to jim dalo ještě větší energii a odhodlání. Když to dokážou transformovat do umění, vzniká něco, čeho se normální pozemšťan nedomůže,” uvedl Michal Kocáb.

Hlavní tváří letošních oslav se stala nedávno zesnulá Věra Bílá. Namísto obvyklé společné písně v podobě mezinárodní romské hymny proto tentokrát na závěr zazněla československá romská hymna Čhajori Romani (Romská dívenko) ve zpěvaččině podání.

V úplném finále se na jevišti setkali všichni zúčastnění romští umělci a v doprovodu kapely Milan Kroka Live Band společně zazpívali s takovou energií, že zvedli ze židle i diváky, kteří se k jejich tanci přidali.

Rozsáhlou fotogalerii si můžete prohlédnout zde.

Podpořte Reportér sdílením článku