"Donald Trump na to nemá"
Jan Kasal
grafik, 57 let
Bydlí s rodinou v Malverne východně od newyorské čtvrti Queens na Long Islandu. V USA žije od roku 1992.
Už od předchozí kampaně bylo jasné, že Trump nemá kapacitu vést úřad prezidenta, natož národ. A uplynulé čtyři roky jen prokázaly jeho duševní zaostalost.
Takže pro mě je volba jednoduchá. Volím, jak se tady říká, „functioning adult“, tedy fungujícího dospělého. Trump zdegradoval úřad prezidenta na úroveň handlíře s koňmi. A nadcházející volby ukážou, kolik procent voličů si tento fakt uvědomuje.
Je smutné, že místo rozvoje ekonomie, infrastruktury či zdravotnictví se musíme zamýšlet nad základními lidskými vlastnostmi, jako jsou humanita, sounáležitost a pokora.
Trump mistrně rozvinul pavučinu rozporuplných informací, usadil se v jejím centru a vychutnává si pozornost senzacechtivých médií. Jeho slogan „USA first“ se změnil na prosté „TRUMP“.
"Skoro vše špatně"
Michael Krásný
hudebník, 36 let
Vynikající basista a příležitostný zpěvák, který vystupuje například s Lacem Déczim, žije napůl v Česku a napůl v New Yorku.
Donald Trump působil coby prezident mnohdy velice zmateně a někdy až hloupě. Byl a pořád je výsledkem celosvětového trendu, který začal masovým rozšířením sociálních sítí: najednou dostali mnohem větší prostor křiklouni a populisté.
Trump podle mě není politikem. Politice vlastně ani moc nerozumí, takže jakákoli jiná varianta bude pro Ameriku určitým vysvobozením, a proto bych volil Joea Bidena.
Neříkám, že všechno, co Trump udělal, bylo špatně, rozhodně ne, ale skoro vždycky je špatné, jakým způsobem se prezentuje. Celé to je napůl úsměvné a napůl hloupé. Hloupost vítězí.
A nejen v Americe.
"Hodil bych to Trumpovi"
Martin Pohl
režisér a hudebník, 33 let
Coby rapper Řezník spolupracuje s americkými hudebníky.
Jsem rád, že teď v USA nežiju a nemusím to dilema řešit. Kdybych musel, tak mi připadá, že jsou demokrati dlouhodobě slabí a příliš doleva, navíc mě vytáčí kultura politické korektnosti, a proto bych hlas nakonec hodil Trumpovi.
"Volím program demokratů"
Irena Čajková
vysokoškolská učitelka, 50 let
Žije v USA, získala americké občanství, na University of Chicago učí španělštinu s češtinou.
Nepůjdu k volbám proto, abych volila jednoho z prezidentských kandidátů. Budu ovšem hlasovat pro zachování demokracie a proti šíření pokryteckého populismu, narcisismu a totalitních manýrů.
Budu volit budoucnost, ne návrat do doby, kdy ženy neměly právo rozhodovat o svém těle, kdy pomyslná čtyři procenta musela skrývat sexuální orientaci a kdy se děti imigrantů zavíraly do klecí. Budu volit pokrok a vědu, která nevyvrací teorie o pandemiích či vlivu člověka na klimatické změny. Podpořím férový daňový systém namísto nemorálních úlev pro nejbohatší jedno procento populace.
Budu volit sekulární stát, ne evangelickou demagogii. Budu volit otevřenost myslí, srdcí, hranic. A budu také volit návrat ke slušnosti, důstojnosti a respektu a proti pohrdání a zesměšňování zdravotně postižených či sociálně slabších. Budu hlasovat proti zbabělým útokům na seriózní média a urážkám novinářů. Nebudu volit nenávist a lež, neboť ještě stále chci věřit v pravdu a lásku. Svůj hlas tedy hodím demokratům, včetně Joea Bidena.
"Fandila jsem Berniemu"
Yanna Fabian
zpěvačka, 41 let
Ve Spojených státech získala ocenění za své vystoupení v projektu The Infinite Seas a skladbu Dark Lightning.
USA je můj druhý domov. Situaci kolem voleb sleduji. Nejvíce jsem fandila Berniemu Sandersovi, který ovšem nakonec nekandiduje. Volila bych člověka, který by měl především správně nastavené základní hodnoty – jako je slušnost a vnímání prezidenta jako pozice, která má společnost sjednocovat a inspirovat. Dále pro mě hraje roli dosažené vzdělání, vysoká inteligence i schopnost empatie. Co to tedy znamená? Že bych volila Bidena.
"K volbám bych nešel"
David Zábranský
spisovatel, 43 let
Zabývá se děním v USA i obecně světovou a českou politikou. Události sleduje ze svého momentálního bydliště v Aténách.
Pokud přistoupíme na docela uvěřitelný předpoklad, že historickou úlohou Donalda Trumpa byla kreativní destrukce, pak je zbytečné, aby pokračoval i v druhém volebním období; tu práci za něho s přehledem udělal koronavirus.
V té fázi, v jaké jsou nyní Spojené státy, bych stejně jako polovina tamního národa zůstal doma, v klidu, v rezignaci, a čas bych trávil dvěma způsoby: modlil bych se, aby k volbám nepřišla ani noha, což by byl jeden z mála smysluplných pokusů o reformu, a dále bych se zamýšlel nad tím, kdy přesně se z konceptu kreativní destrukce ztratila ta první složka a jakou vinu v tom směru nese kultura Silicon Valley.
O volbách v USA dále čtěte: