Blbí jak můry

Názory

Divím se, proč stále někteří milují komunismus, když tolik ubližoval. A stejně se divím, že někdo může pořád vyznávat nacismus. Opravdu byste chtěli žít v třetích říších, v sovětských svazech, v kambodžách? To skutečně nevíte, že to nebyly ráje, ale pekla?

Audio
verze

Jako dítě jsem pozoroval můry slétající se u petrolejky, kde jak sebevrazi nacházely smrt v plameni. Nevidí, co je čeká, divil jsem se. Když jsem vyrostl, říkal jsem si, copak ti němečtí náckové nevidí, kam Hitler Němce zavlekl? A co ti naši? Nevědí, že by je Hitler dal do plynu? Divím se dodnes. Jsou i ruští nacisti. Nevědí, že se Rusko brodilo v Hitlerově utrpení, snad ještě větším, než mu způsobil Stalin. Jsou lidé tupé noční můry, které za okamžik sežehnou plameny z petrolejky?

O nacismu i komunismu dnes všechno víme. Kde tato hnutí, a jim podobná, vládla, tam bylo mučení, vraždění, úpadek kultury, bída a rozklad civilizace. Přesto mají obdivovatele a propagátory. Nic nechápu. Jak může někdo, po všech zkušenostech, neokomunisty a neonacisty obdivovat, volit je a věřit jim? A proč si dnešní komunistické a rasistické novotvary myslí, že se mohou zas ucházet o vládu?

 

Filip by šel první

Nevím, kterých je víc, dnešních nacistů, nebo komunistů. Prvky jejich zvrhlých nauk jsou roztroušeny po Evropě, u nás, všude. Vyznavači marxismu-leninismu se za krvavou minulost jejich náboženství nestydí. Každý ze zločinů, vražděním v Katyni počínaje a zabíjením sedláků v Horním Polabí konče, stačil by, či měl by stačit, aby se lidstvo od té víry zla odvrátilo. Ale krutá minulost zjevně některé neodradila. 

Chtějí zas jet na tygru do země úpadku, zaostalosti a bezpráví? Chtějí zas fronty před obchody, nedostatek všeho, zabavování majetku, zadrátované hranice, svévoli komunistických satrapů? Aby zas bylo fanatické násilí, s nímž nutili lidi, aby plnili jejich plány? To se dnes nebojí? Filip by byl první, kterého by oběsili za úchylky a zradu, jíž se dopouští spojenectvím s miliardářem.

 

Čert existuje

Nerozumím tomu. Odkud se bere drzost a nestoudnost dnešních komunistů? Minulost komunismu je snad výzva k pokání. Komunisti se ale nekají. Šklebí se, jsou drzí, vyzývaví a sebevědomí. Horáková se sama oběsila, volají! Už dávno měli být v černé díře dějin, ale jsou v parlamentu. Jak je možné, že je někdo podporuje, že jim někdo věří, že v nich někdo vidí naději a spásu? Jsou lidé, kteří tvrdí, že v Osvětimi plynové komory a pece nebyly. Jiní zas věří, že komunismus neznamená cestu s vrahouny do pekel, že to jen zlí lidé kazí vědeckou cestu k dobru. Jak chcete oponovat lidem, kteří nevěří, že nacisti masově vraždili plynem a komunisti na Sibiři mrazem. Co říkat lidem, kteří věří na třídní či rasový boj. Je to jako vyvracet existenci čerta. Že jsi čerta neviděl, ani jeho stopy, neznamená, že neexistuje. Jedna krásná herečka z Moravy přiběhla domů s křikem, maminko, Gagarin byl v nebi a žádného boha tam neviděl. Von se pánbů bude akorát ukazovat nějakému Gagarinovi, pravila nevyvratitelně maminka.

Žijeme v perverzní době blahobytu. Někde neonacisti, jinde neokomunisti, tváří se jak ctihodní vašnostové. Jsou to hrdí potomci vrahů. Hitler, Stalin, Gottwald, každý jiný, společné mají ty vraždy. Komunisti jsou obratnější, jakž takž teplé místečko v dějinách si nakonec vyjednají, zatímco nacistům zůstalo místo hanby, když už ne přímo znechucení. Obě hnutí se zas s novým slovníkem ucházejí o moc. Myslím, že ji nakonec nezískají, i když podporu lidí mají takovou, že mi vyráží dech. 

 

Krutost a zlo

Blbí jak noční můry, sebevědomí nevzdělanci, perverzní primitivové, vzdělaní lidé zla, životní ubožáci, hrbaté duše, fascinované násilím. Tak vypadají příznivci nacismu a komunismu? Někteří ano. Jiní vypadají obyčejně, jako vy nebo já. Věří komunistům, že jejich vláda vede do ráje. Nebo věří, že ráj bude, až budou Čechy patřit Čechům. Nechápu, proč věří hnutím, která už prokazatelně nadělala tolik krutosti a zla. Chtěli byste opravdu žít v podobných státech, jaké už ta hnutí stvořila? V třetích říších, v sovětských svazech, v kambodžách? Víte už přece, že to nebyly ráje, ale pekla. Nebo to nevíte? Jsme civilizace zblblých nočních můr, které tak zábavně prskají v ohni?

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama