Jak poznat báje o porodnosti a migraci

Post Image

Jak poznat báje o porodnosti a migraci

Play icon
23 minut

foto Tomáš Binter

Dětí se u nás zas tak málo nerodí. Dnes existují různé modely rodiny – bezdětnost i tři potomci. Populační křivku mohou změnit zmražená vajíčka. A zaplavování Evropy migranty na loďkách je z dlouhodobého hlediska mýtus, lidé se přesunují hlavně z východu Evropy na západ. To vše říká přední český demograf Tomáš Sobotka, vědec s doktorátem z Nizozemska pracující v Rakousku.

V Evropě se rodí méně dětí. Když se mluví o udržení stabilní populace, říká se, že je potřeba udržet průměrné číslo 2,1 dítěte na jednu ženu – a to se v žádné evropské zemi neděje. Znamená to skutečně, že kontinent vymírá?

V případě tohoto čísla jde o ideál, který ale plave na vratkých základech. Hodnota 2,1 je jakýsi vyvážený stav, který by nastal, pokud bychom byli uzavřenou společností bez migrace, v níž by se neměnila úmrtnost.

Na migraci se ještě zeptám, ale opravdu nemusíme mít obavy?

Třeba aktuálně v České republice nemáme žádné extrémně nízké hodnoty porodnosti. Ženy narozené v polovině sedmdesátých let mají v průměru téměř 1,8 dítěte, což je těsně nad evropským průměrem. Mnozí demografové by dokonce asi i zpochybnili, zda to číslo 2,1 dítěte skutečně potřebujeme. Ani já si nejsem jistý, jestli musí být v české kotlině stejný počet lidí, zda tu musí být stovky let vše stabilní.

Jak to myslíte?

Méně narozených dětí například znamená relativně vyšší investice do mladší generace – dostupnější školky, méně žáků ve třídách a přístup k lepšímu vzdělání, pak také snadnější uplatnění na pracovním trhu, vyšší plat. A dostupnější bydlení. I střední generace si může polepšit. Analýza globálních dat publikovaná v roce 2014 v časopise Science týmem vedeným americkým ekonomickým demografem Ronem Lee ukázala, že nižší porodnost, a to i v úrovni kolem 1,6 dítěte na jednu ženu, dlouhodobě vede k lepšímu materiálnímu zabezpečení.

Některé země nicméně aktuálně řeší problémy s extrémně nízkou porodností. Můžete zmínit ty nejohroženější?

Například Bulharsko, Rumunsko, Moldavsko, kde se nízká porodnost kloubí s emigrací mladších lidí mířících na Západ. Porodnost dosahuje extrémně nízkých hodnot také ve východní Asii. Tyto země budou brzy řešit problém, kde vzít za dvacet třicet let pracovní sílu. Už i Japonsko, které bylo vždy striktně proti imigraci, se začíná smiřovat s tím, že jejich „čistá“ japonská kultura bude akceptovat čínské a jiné asijské pracovníky, protože jim chybí pracovní síla.

Víte, proč lidé v těchto zemích nechtějí mít děti?

Podpořte Reportér sdílením článku