Nesmysly o odbornících

Názory

Nenechte si nakukat, že o věcech veřejných mají rozhodovat jen jacísi politici-odborníci, které si jednou za čtyři roky zvolíte. A že proti nim nemáte právo demonstrovat.

Audio
verze

Slyšíme to v různých podobách. Jednou je to Babišův „stát řízený jako firma“, podruhé Klausovo „platí výsledky voleb“, potřetí Zemanovo „nebudou rozhodovat ti, kdo nic nedokázali“. Vládnout mají politici, současně odborníci, kteří se k moci dostali volbami – a v žádném případě nemají lidé právo proti nim v době mezi volbami demonstrovat a vyjadřovat svůj názor.

Přitom zvolení vládci bývají často dost trapní, jako by to ani „odborníci“ nebyli, leda jen odborníci v získávání hlasů voličů. A politické strany obvykle považují za vládnutí boj o zlepšení vlastních pozic pro příští volby, který se projevuje podrážením pozic konkurence. Té ubrat, sobě přidat, je přirozená vládní idea každé strany a rozhodující politická odbornost. Výsledkům pak nedominují užitečné a překvapivé nápady, nýbrž vymýšlení nových a nových forem korupce voličů za jejich peníze. Vychází se z reálné ideje, že voliči jsou blbci.

Demokratické teorie věří, že volič je inteligentní, vzdělaný a svéprávný, že hájí obecné zájmy, nikoliv vlastní sobectví. Ale ve skutečnosti politici, kteří hledají obecně správné zájmy, obvykle nepochodí. Úspěch má, kdo sází na sobectví a předsudky. Ti si pak říkají, my jsme odborníci, nechte nás na pokoji.

Nyní nám vládnou dva odborníci dost svérázní. Cílem Babiše je udržet řeku dotací do Agrofertu a odvrátit hrozící kriminál. Zemanův cíl je duchovnější. Chce přesvědčit, že je geniální a neomylný. Pohrdá lidmi, ti nic nedokázali. Sám má větší IQ než každý. Oba doporučují a chválí teorii „odborníků“ v čele státu, protože se za ně považují.

 

Velkými neodborníky jsou pak mnozí voliči. Nikdo je nevyučuje umění, jak se v politice vyznat, jaké finty se používají a jak dešifrovat, co politici vlastně říkají ve svých slibech a dělají v praxi. Když chcete řídit auto nebo vlak, stát se hasičem nebo taxikářem, jste podrobeni složitému školení, jak to v těch řemeslech chodí, a zkouškám, jestli jste to pochopil. Teprve pak dostanete patřičné povolení. Voličem je každý hned, i když třeba nerozezná Rusko od Anglie. Neexistuje výchova k demokratické zručnosti či podle jakých znaků rozpoznáme populismus. Neučí se truchlivé dějiny politiky. Málokdo rozezná, co je demokratické a co ne. Voliči jsou vesměs naivní a důvěřiví jak děti.

Žádná politická výchova. Země je zavalená různými komunistickými floskulemi, které už málokdo jako komunistické rozpozná. Lidé si myslí, že jsou to věčné pravdy. Mnozí nevědí, že právo na školství a doktora zdarma byl nesmysl i za komunistů. Ani učitel, ani doktor zadarmo nejsou, někdo je musí zaplatit. Vláda to ovšem není, i když sama tvrdí, že ano. Platí to daňoví poplatníci, čili my všichni.

Voliči často neznají minulost. Nikdo je to neučí, nemají se kde poučit a nechtějí se poučit. Dá se jim proto leccos nalhat. Z toho mají politici radost. Zeman například získal pověst odborníka zejména v kruzích, které nevědí skoro nic. Ty Zeman oslňuje banalitami ze všech možných oborů, které prezentuje jako hluboké názory odborníka. Připomíná tak důstojníka ze Švejka, který přednášel vojákům, co je to chodník. Když se bavíte s odborníky nepolitických oborů, přitahuje vás jejich jasnost a racionalita. Posloucháte je s radostí nad bystrým mozkem. Kteří politici vás takto oslňují? Dva, tři...?

Z mírumilovných demonstrací by měl mít radost i ten, kdo je právě proti nim. Jsou to přece demokratické reflexy svobodných lidí, kteří chodí na shromáždění, křičí tam, skandují hesla, policie se klidně dívá, auta ani vlajky nehoří, sklo výloh se netříští a nikdo nikomu v ničem nebrání. Pak samozřejmě přijdou volby a někdo uchopí vládu. Tak je to normální.

Na takový závěr člověk nemusí být ani Babišova firma, ani Zemanův odborník.

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama