Kšandy

Názory

"Není divu, že mnozí už trochu ztrácejí nervy. Zvláště když vědí, že to nejspíš nemuselo být tak zlé, nebýt liknavosti toho frajera, který se vytahoval jako kšandy, že jsme „best in covid"," píše se v editorialu říjnového vydání magazínu Reportér.

Dobrý den, musím se ze schůzky omluvit, máme teď doma covidové doupě. Rozhovor s vědkyní XY odložíme na později, je nakažená a necítí se dobře. Tenhle týden jsem v karanténě, u malé ve školce se objevil koronavirus…

Takové věty už provázejí náš život s naprostou samozřejmostí. Prakticky každý zná ve svém okolí jednoho či spíše více lidí, kteří si už prošli covidovou nákazou. Známe také svědectví pacientů, která ukazují, že nelze zcela odhadnout, kdo bude mít průběh lehčí a komu bude opravdu hodně zle. Mladého sportovce může virus sejmout stejně důkladně jako tlouštíka, který viděl tenisky naposledy při tělocviku na základní škole.

Na počátku října přišla opatření, jež mají nákazu přibrzdit. Rodičům menších dětí, kteří sotva během září stihli vyladit školní a kroužkový režim, sfoukla organizaci rodinného chodu jako svíčku. Hospody, jež nezavřely už na jaře, sčítají ztráty způsobené dřívější zavírací dobou i úbytkem hostů, kteří raději zůstávají doma. Ranní kafe v kanceláři už zase není samozřejmostí. Do toho řadě lidí dobíhají jarní odklady splátek.

Není divu, že mnozí už trochu ztrácejí nervy. Zvláště když vědí, že to nejspíš nemuselo být tak zlé, nebýt liknavosti toho frajera, který se vytahoval jako kšandy, že jsme „best in covid“. Přitom ve skutečnosti on a jeho vláda neudělali v přípravách na druhou vlnu nákazy prakticky nic. Trasování a testování se od konce prázdnin změnilo ve festival chaosu. A když už bylo jasné, že je zle, schoval se náš hrdina jako malý kluk. Takže není jasné, jestli chod země řídí epidemiolog Prymula, „červený svetr“ Hamáček, nebo kdo vlastně? A kdyby se to zlepšilo, přihlásí se o slovo zase premiér?

Obyvatelstvo neví, komu a čemu má věřit – a část lidí tak na opatření zvysoka kašle. Což je škoda, protože pak hrozí další a další omezení. Nejlepší by bylo nečekat na spásu shora a zabojovat s nákazou tím, že budeme co nejlépe chránit sebe i své okolí, vláda nevláda. Panu „bestcovidovi“ to ostatně můžeme za rok spočítat. Nedávné krajské volby ukázaly, že výměna v úřadu premiéra může být snazší, než se donedávna zdálo.

 

Milé čtenářky, milí čtenáři, život má ale i příjemnější stránky. Proto vám vedle vážných témat o českých i amerických volbách či o hledání nové vakcíny přinášíme také příběhy těch, kteří se snaží udělat ze světa hezčí místo pro život. Přeji vám pěkný podzim, hodně zdraví a příjemné čtení.

 

P. S.: Příští číslo vychází 9. listopadu.

 

 

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama