Závan stínů Bémovy éry

Post Image

Závan stínů Bémovy éry

Play icon
36 minut

foto Profimedia.cz

Kauza kolem bývalého náměstka primátora Petra Hlubučka zdecimovala vyhlídky hnutí STAN v Praze, ale problémy přinesla i dalším stranám, včetně favorizované koalice Spolu. V její nejsilnější části, Občanské demokratické straně, proběhl neúspěšný pokus o generační převrat: u moci paradoxně posílily „staré pušky“ z dob někdejšího primátora Pavla Béma. Doby, kdy se o územním plánu rozhodovalo v restauraci Obecního domu, se prý ale rozhodně nevrátí.

Když ve středu 15. června ráno zasahovali policisté v pražském dopravním podniku, na magistrátu a dalších místech v rámci akce s názvem Dozimetr, proměnili tak i pražskou politiku před nadcházejícími komunálními volbami. Zatčení šéfa pražské organizace STAN Petra Hlubučka, který měl zároveň druhou pozici na kandidátce do městského zastupitelstva, dramaticky otřáslo vyhlídkami tohoto hnutí v zářijových volbách.

Starostové přitom do letošního volebního roku vstupovali ve velmi dobré kondici. Průzkum agentury Ipsos jim na sklonku roku předpovídal, že se v pražských volbách poperou s Babišovým hnutím ANO o druhé místo, s odstupem za favorizovanou koalicí Spolu, kterou tvoří ODS, TOP 09 a lidovci. Spolu mělo na přelomu roku téměř 36 procent hlasů, ANO necelých sedmnáct procent a Starostové zhruba o procento méně. Piráti i Praha sobě byli pod deseti procenty.

Hlubuček tehdy vyjednával s předsedou pražské „topky“ Jiřím Pospíšilem o tom, zda bude i do dalších voleb pokračovat spolupráce z roku 2018, kdy byly obě strany na společné kandidátce s názvem Spojené síly pro Prahu. TOP 09 ovšem nakonec vyslyšela nabídku ODS, aby na pražské úrovni sestavily předvolební koalici stejné tři strany, které vyhrály na podzim celostátní volby jako Spolu. Velkým zastáncem takové spolupráce byl například dlouholetý poslanec a nově také předseda pražské ODS Marek Benda.

Pospíšil nevadí

Jiří Pospíšil se nakonec stal dvojkou na společné kandidátce, hned za lídrem a kandidátem na primátora Bohuslavem Svobodou. Také Pospíšila částečně zasáhla kauza skupiny lidí kolem politika Petra Hlubučka a podnikatele Michala Redla. Policie je viní, že si do Dopravního podniku hl. m. Prahy dosadili jako ekonomického náměstka Mateje Augustína a jeho prostřednictvím pak ovlivňovali zakázky pro dodavatelské firmy, od kterých vybírali peníze za „pomoc“.

Mateje Augustína do funkce protlačil právě Petr Hlubuček – a s nominací souhlasil i tehdejší předseda zastupitelského klubu Společně pro Prahu Jiří Pospíšil. Jeho blízký spolupracovník Jiří Fremr se s obžalovaným Michalem Redlem scházel a podle jednoho z dalších obviněných – Pavla Dovhomilji – byli Fremr a Redl vykonavateli dohody o rozdělení vlivu mezi Hlubučkem a Pospíšilem. Jiří Pospíšil tvrdil, že to jsou lži. Byť později připustil, že některé schůzky popisované Dovhomiljou skutečně proběhly. Stále však trval na tom, že s Redlem nemá nic společného. Na žádost magazínu Reportér o vyjádření Jiří Pospíšil nereagoval.

Podpořte Reportér sdílením článku