Jak to zvládáte tam u vás?

Post Image

Jak to zvládáte tam u vás?

Play icon
36 minut
5eb3f3bbe4b06f3688511e79_024cesi_1

Češi v době koronavirové

Potíže s nákupem jídla, rodiny uvízlé tisíce kilometrů daleko, ale i mírný optimismus, odhodlání – někdy překvapení, že pandemie u nich neprobíhala tak zle. Jedenáct příběhů Češek a Čechů, kteří nástup koronaviru zažili v cizině a na konci dubna o tom vyprávěli Reportéru. Jak to vypadalo v Bostonu, na Bali, v Africe, na Špicberkách a dalších místech planety.

Kateřina Michalcová, Peru

Vyjídáme naši restauraci

Se svým peruánským manželem vlastní v hlavním městě Limě restauraci. Omezení pohybu tam zavedli podstatně přísnější, než jaké známe z Česka. Spoustě lidí začaly docházet úspory, jednačtyřicetiletá restauratérka se obávala, že by v zemi mohla stoupnout kriminalita.

Totální karanténu, kdy je povoleno vycházet jen kvůli nákupům a cestě do zaměstnání těm nejpotřebnějším pracovníkům, zavedli v Peru od 16. března. Dva dny předtím manžel nakoupil stavební materiál pro svou firmu. Takže máme spoustu barev a dřevotřískových desek, ale skoro žádnou hotovost. Naštěstí vlastníme restauraci, jejíž zásoby během karantény do mrtě vyjíme, že tam nezbyde ani sůl.

Opatření proti koronaviru se v Peru zaváděla skoro ve stejnou dobu jako v Česku. Prezident Martín Vizcarra nečekal, až se nákaza rozjede jako v Itálii. Téměř každý den řeční k národu v televizi a snaží se mluvit polopaticky, aby mu rozuměli i ti nejméně vzdělaní.

V Latinské Americe je potřeba být na společnost tvrdší, protože bez zákazu vycházení by část společnosti jakákoli doporučení nevzala na vědomí. Kolem obchodů jsou policisté i vojáci, protože karanténa, kterou prozatím prodloužili do 10. května, mohla vyvolat nepokoje. Mnozí lidé v Peru pracují v šedé ekonomice ze dne na den a nemají úspory, takže kvůli vládou vyhlášenému zákazu pohybu jim rychle docházejí prostředky. Stát těm nejchudším dává speciální koronavirové dávky, aby zabránil hladovým bouřím.

Podpořte Reportér sdílením článku