Která z vašich někdejších schopností vám dnes chybí?

Lidé
img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII
Emil Hakl
spisovatel
Prózu začal psát v roce 1998, obdržel cenu Magnesia Litera 2003 za román O rodičích a dětech.
 

Klid, naděje...

… a určitý typ zření, které by se s velkou nadsázkou dalo nazvat předvídavostí. Ne že bych věděl, co bude, ale jak se události blížily, býval jsem s určitým předstihem prostoupen příchutí (asi jako když si líznete baterie či zmrzlé kliky) toho, co se má stát. Klid se časem vytratil (nesouvisí s politikou) a naděje až letos, poněvadž barák, v němž bydlím, koupili noví majitelé, a není jisté, jestli se nebudu muset odstěhovat do parku. Kdybych si měl vybrat, co v sobě znovu nahodit – to zření bylo nejcennější. Nicméně si vystačím i s Pánkovým: Ať nastane, co nastane, věřím, že se hovno stane.

 


Jan Hřebejk
režisér
Jeho Pelíšky měly premiéru v roce 1999, film Musíme si pomáhat získal nominaci na Oscara.
 

Těšení na všechno

Když jsem byl malej, tak jsem se těšil na všechno, co mám ještě před sebou. To se pochopitelně nemůže úplně vrátit, i když alespoň ozvěnu tohoto optimistického přesvědčení si chci uchovat; foukám do zbylých uhlíků v kamínkách, snažím se zahánět obavy nebo strach z věcí příštích a nepřestávám doufat, že se mi ještě někdy něco velkého povede nebo někoho výjimečného potkám... Ale zároveň: Když je čelní sklo zamlžený, můžu se už podívat i do zpětného zrcátka.

 


Adéla Elbel
komička a překladatelka
Vystupovala v Čokovoko, za desku Hudba z roku 2011 získala kapela nominace na cenu Vinyla.
 

Bezpodmínečnost

Myslím samozřejmě primárně tu bezpodmínečnou lásku, kdy se na vás dítě po nějakém vašem pokusu o výchovu nazlobí, ale už za minutu na to nemyslí a zase na vás kouká těma svýma čistýma očima. Dospělý člověk ji cítí k dětem, možná k nejbližším přátelům, někdo v ni věří u Boha, ale obecně mi dospělej život okolo přijde jako něco za něco. Život bez podmínek by byl o dost jednodušší, protože člověk by třeba nemyslel na to, co komu dal, ale on mu to nějak neoplatil, prostě by se uvolnil a byl by klid. Možná proto o to lidé přicházejí, protože je to děsně naivní, jako děti. Ale jako snažím se, ne že ne.

 


Lucie Konášová
scenáristka
Autorka scénáře vánočního hitu Anděl Páně z roku 2005, píše také pro televize. 
 

Dychtivost

Jako malá jsem oplývala geniální schopností neomylně šlápnout do psí hromádky. Byla jsem takový mistr, že jsem to na dovolené v Bulharsku jednou zvládla čtyřikrát za den. Naši mě pokaždé jen apaticky vyprali v moři. Žasnu, že mě nevyprali hlavou dolů. Tahle schopnost mi určitě nechybí, zato bych brala zpátky dětskou dychtivost, kdy se těšíte na každý další den, na každou maličkost, jako kdyby byl život jedny nepřetržité Vánoce. Bohužel, tohle nadšení z vás vytěsní životní zkušenosti. Ale když bych si měla vybrat, tak si radši nechám zkušenosti a poctivě se budu učit radovat z maličkostí. 

Reklama
Advertisement
Reklama
Advertisement
Reklama
Advertisement

Sdílení

Reklama
Advertisement

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama
Advertisement