Mudrlanti, chytráci a vševědi. Co odhalily internetové debaty o viru

Názory

Internet je dokonalý vynález – bez něj by totiž blbost chřadla v hospodách; takto je na božím světle. To se opět ukázalo při debatách o koronaviru.

Nedávno přišla z Izraele jakási zpráva, že lék, vyvíjený řadu let pro slepice, předělali vědci pro lidi a bude účinný proti koronaviru. Podávat se prý bude lidem stejně jako slepicím ústy, čili do zobáku. Znělo to nadějně. Ale bacha.

Zprávy z internetu se vyplatí číst opatrně. Čert ví, odkud a proč přicházejí. Tato udává jako zdroj jakýsi server Ynetnwes.com. Cituje vědce z nejasně určeného výzkumného ústavu. Na důvěryhodnost je to málo, na podezření to stačí. Cenné ovšem je, jaký ohlas zpráva v následující internetové diskusi vyvolala. Je to přehled stavu současného myšlení. Lidé nereagují podle obsahu zprávy či jak se zjevila. Hlavní je jejich přesvědčení – to na virus pověsí jak šperk a hotovo.

Začněme vzácným rozumným hlasem, s nímž přišel do debaty pan Lubomír z Holýšova. Cituje výrok českého biochemika, který řekl, že se nebojí koronaviru, ale reakcí lidí na něj. Avšak jaké byly další komentáře?

Řízný a většinový názor má Simona z Chrudimi. Podle ní bude lék pro jeho objevitele kšeft století. Tak nějak jí to vše zapadá dohromady. Neříká ale, co jí do čeho zapadá. Šíří klasický český antisemitismus náznaků v jeho stydlivé podobě. Simona zjevně myslí, že Židi vytvořili virus a teď budou draze prodávat lék na něj. Připomíná to časy komunistické propagandy, podle níž v USA vynalezli mandelinku a sypali ji na české brambory.

Shodný názor má pan Ivo z Prahy. Vidí souvislosti. Koronavirus se rozšířil z Číny jen do Evropy a lék budou prodávat Židé. Myslete, vybízí nás! Ještě dál jde pan Vilém z Olomouce. Protilátka už dávno existuje, ale čeká se, až bude víc mrtvých. Pak to půjde do prodeje a my se nedoplatíme. Kapitalismus zná jen peníze a člověk je jen „odrážka“ v tom systému. Co myslí odrážkou, nevím.

Obecnější názor má pan Kamil. I jemu je podezřelé, že se virus objevil právě teď a v Číně, když se mohl objevit jindy a kdekoliv. Tato poznámka je zásadní. Je třeba ji rozpracovat. Vrhá podezření na všechno, co se kdy stalo, protože se to mohlo stát jindy a jinde.

Pan Miroslav z Ostroměře pobízí policii, aby začala vyšetřovat šíření poplašné zprávy. Není jasné, jestli myslí šíření zprávy o koronaviru, nebo o léku na něj. Podnikatel Lumír by ten lék koupil za dva míče. Míče jsou asi miliony. Pan Lumír nemá informace o možnostech zeměkoule, patrně podniká jen na okrese. Plánuje, že by koupil recept a lék by vařil ve staré vaně u švagra na chatě. Kdyby se lék dal koupit, stál by miliardy.

Pan Zbyněk z Mostu porovnává informace, aby našel pravdu. Někdo říká, že lék bude až za 18 měsíců, druhý, že nikdy, zatímco Čech z Pardubic má už vakcínu hotovou. Tak nevím, píše. Soudruzi z Izraele, píše také, přece už před časem tvrdili, že budou mít lék na rakovinu. Navíc, ježto je ten lék původně pro slepice, Zbyněk se obává, aby pak všichni nezačali kvokat.

Ivo z Kroměříže chválí Izrael. Píše, go, go, Izrael. Nabízí se otázka, jestli nějaký lék hledají i Palestinci. Severní Korea už ho má. Našel ho lid pod vedením vedení. Tomáš z Prahy má praktický postoj. Koupil 10 kilo rýže, 50 kilo špaget a 3 basy piva. Zítra pojede znovu. Naposledy se takhle nakupovalo, když přijely sovětské okupační armády. Když vybuchl Černobyl a začal zářit, plnili lidé vany v koupelně octem. Kdosi to radil.

Tolik odpoledne. Když jsem ke zprávě přišel večer, už tam nebyla. Buď se schovala do houštin internetu, nebo odešla jak Zemanova cukrovka. Co jsem ze zmizelé zprávy vyčetl, to neodešlo. Je to dál mezi námi. Internet je dokonalý vynález, bez něj by blbost chřadla v hospodách. Takto je na božím světle a můžeme se všichni poučit, což neuděláme. Podezření, že internet je také užitečný, slábne. Kdyby nebyl, vypadalo by lidstvo tak chytré, že by na tu chytrost samo nestačilo, paní Müllerová.

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama