Krásno Stanislava Fialy

Lidé

Narodil se v roce 1962 v Mostě. Staré město mu mizelo před očima. To, co bylo krásné a funkční, měnila rypadla v poušť.„Myslím si, že to člověku přinese nadhled a uvědomění, že nic ve skutečnosti není tak vážné,“ vzpomíná. Rozhodl se, že nebude bourat, ale stavět. A tvořit „krásno“. Tak alespoň kolegové z jeho kanceláře nazývají typické betonové struktury, které vtiskl i do nedávno dokončeného paláce Drn.

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII

Mezi špičkové české architekty patří Stanislav Fiala již od devadesátých let. V roce 2000 se dostal s administrativní budovou MUZO v pražských Strašnicích mezi finalisty prestižní evropské ceny za současnou architekturu Mies van der Rohe Award. Letos byl vyhlášen architektem roku, a to mimo jiné i za Palác Špork či nedávno dokončený palác Drn na Národní třídě.

 

Porota na jeho práci ocenila především schopnost improvizace: „Stačí mít otevřené oči a uvidíte, že někdo tvrdě pracuje, přemýšlí nad každým detailem a s citem sobě vlastním nachází nečekaná řešení stovek problémů, které se na každé stavbě vynořují.“

Stanislav Fiala se přitom snaží spoléhat jen na sebe a vlastní fantazii. Není příznivcem „opisování“, a aby měl v tomto ohledu čisté svědomí, radši nesleduje, co ve světě stavějí jiní. A zůstává nad věcí. „To, co tady můžeme zkazit či vylepšit, je nic proti tomu, co může udělat vesmír,“ říká.

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama