Umění slyšet

Názory

Bylo by skvělé, kdyby se lidé při debatách o covidu více poslouchali – třeba by to mohlo různé tábory, zastánce co nejtvrdších lockdownů i propagátory promořování, obohatit.

Jedni se velmi obávají koronaviru, předpovídají nejhorší možný vývoj a požadují co největší omezení. Jiní se domnívají, že se vlastně nic tak hrozného nestalo a že by nejlepší bylo, kdyby se covid populací prohnal, tudíž by si lidé vybudovali imunitu…

Ne, nehodlám zde zásadně polemizovat s jedním či druhým táborem – už proto, že mezi těmito póly existují i další názorové skupiny. Co řeším, je, že podle mojí zkušenosti zalezla už loni na jaře určitá nemalá část lidí, obrazně řečeno, do zákopů a od té doby se neposunula ani o píď.

Přitom dnes víme o koronaviru SARS-CoV-2 podstatně více, než jsme věděli před rokem, pokud tedy sledujeme zprávy a hledáme fakta. Je například známo, že ve Španělsku sice v základních a středních školách platila přísná pravidla, ale od podzimu zůstaly otevřené – a španělská nadúmrtí, naznačující, jak se země vypořádala s virem, od října až do dubna nikdy nevystoupala na úroveň Česka, které mělo školy zavřené v evropském srovnání velmi dlouho. Ví se také, že loni dospěla skupina výzkumníků k závěru, že brazilské město Manaus se promořilo virem natolik, že už ho nějak chrání kolektivní imunita – aby se jím prohnala nová vlna nákazy a úmrtí, přičemž hlavním podezřelým je nová mutace.

Právě kvůli takovým věcem by bylo skvělé, kdyby se lidé při debatách o covidu více poslouchali – třeba by to mohlo různé tábory obohatit. On samozřejmě náhled, že je dobré si v dnešních debatách vyostřovaných sociálními sítěmi vzájemně více naslouchat, platí obecně. Ale u pandemie je to možná důležitější; pro případ, kdyby – což si nikdo nepřejeme, ale vyloučit to nelze – virus opět uhodil v nějaké nové mutaci. A i když se to nestane, poučení ze smysluplnější debaty se může hodit pro budoucí zdravotní krize, které, doufejme, hned tak nenastanou, ale přijít bohužel mohou.

 

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama