Borisovo štěstí se jmenuje Corbyn

14. prosince 2019

Jeremy Corbyn a Boris Johnson.

foto Profimedia.cz

Jedním z hlavních důvodů velkého volebního vítězství britských konzervativců byl slabý a extremistický vůdce labouristů Jeremy Corbyn. Mohl by premiér Boris Johnson, jenž má nyní ve své straně velkou autoritu, začít po brexitu budovat těsnější vztahy Británie s Evropskou unií? Mohl – píše britský novinář v komentáři pro web magazínu Reportér.

Ten volební obvod uprostřed severní Anglie zastupovali poslanci levicové Labour Party nepřetržitě od konce roku 1918, kdy byl Tomáš Garrigue Masaryk poprvé zvolen prezidentem nové Československé republiky. V obvodě Rother Valley žijí bývalí horníci, kteří tradičně považovali konzervativce za své největší nepřátele. Ty doby jsou však pryč.

Ve čtvrtek 12. prosince 2019 se v Británii konaly volby a labouristé po sto jedna letech o své křeslo v Rother Valley přišli. Naopak tam zvítězili konzervativci – toryové, jak se jim říká.

A podobných symbolických příběhů bychom našli více. Konzervativec vyhrál v okrsku Sedgefield, jehož poslancem byl dlouho britský labouristický premiér Tony Blair (a strana křeslo držela nepřetržitě od roku 1935). Konzervativec nahradil i labouristického veterána Dennise Skinnera, jenž byl poslancem za volební obvod Bolsover téměř padesát let: stal se jím tedy v době, kdy Gustáv Husák vládl komunistickému Československu pouhý rok.

Britské prosincové volby se zkrátka staly masakrem levice. Naopak Konzervativní strana, snad nejstarší politická strana světa, triumfovala: dosáhla nejlepšího volebního výsledku od vítězství Margaret Thatcherové v roce 1987.

Když plavete s rybami

Jednou z příčin triumfu konzervativců byl bezpochyby stav, v němž se Labour Party nacházela. Šlo totiž o slabou a extrémně vyhraněnou opozici.

Podpořte Reportér sdílením článku