Editorial

Baba na síti

13 / 01 / 2019

Úvodní slovo šéfredaktora k únorovému vydání magazínu Reportér. Mimo jiné o moci sociálních sítí a jejich vlivu na politiku.

Úvodní slovo šéfredaktora k únorovému vydání magazínu Reportér. Mimo jiné o moci sociálních sítí a jejich vlivu na politiku.

Jel jsem hned zkraje roku v jedné soukromé záležitosti rychlíkem do Pardubic. To město mám rád, a nebýt takřka nekonečné bolesti a utrpení, jež mi v posledních letech způsobuje fakt, že jsem od mala fanouškem tamního hokejového klubu, byl by můj vztah k Pardubicím jako zalitý sluncem.

Zaujal mne ovšem cestou zpět hovor dvou mladých mužů, kteří též nastoupili na pardubickém nádraží a seděli ve vlaku hned za mnou. „Mám babu na fejsbuku,“ pravil jeden. Očekával jsem, že se hovor rozproudí vztahovým směrem a že se možná doslechnu přes sedadlo i nějakou tu pikanterii. Rychle jsem ještě loupl okem po malé dceři, která seděla naproti, aby snad nedošla nějaké výchovné újmy. Odpověď „to jsou ale strašlivý kydy, co tam sype“, mi ještě jasno neudělala. Až z dalších replik jsem pochopil, že baba není baba, ale Bába, tedy ministerský předseda. A že ti dva mladí muži mezi jeho voliče asi patřit nebudou. Nicméně sdílejí jisté obavy o to, že v širším příbuzenstvu mají takové, kteří „mu tu jeho propagandu na sockách žerou“. Pamatuji-li si dobře, v jednom případě se jednalo o babičku a v druhém o sestřenici a jejího muže, kteří nic jiného než věci z Facebooku nečtou.

5c377127e4b0266373d525d8 MEDIA_ITEM image

Ten náhodně odposlechnutý hovor krásně ukazoval, jak se v posledních několika letech proměnila společenská i politická komunikace. Politiky máme blízko jako nikdy, můžeme je sledovat z první ruky. A dozvídat se přesně to, co oni chtějí… Žádný přenos přes média, ale ani žádné nepříjemné otázky. Přes sociální sítě se mluví s voliči, dělá politika a v případě prezidenta Spojených států i tak trochu řídí svět. Přední členové jeho administrativy už nebývají odvoláváni, ale odtweetováváni. Na Facebooku se organizují protesty proti francouzskému prezidentovi, přes Twitter se vyhlašují a ukončují válečné operace a zanedlouho se možná na seznamce Tinder budou domlouvat i vládní koalice.

Je to krásný a jednoduchý svět. Jen má zatím občas nějaké ty mouchy. I o nich si můžete přečíst v tomto vydání magazínu Reportér.

Milé čtenářky, milí čtenáři, přeji vám v novém roce vše dobré a vítám mezi vámi všechny ty, kteří dostali předplatné Reportéra jako vánoční dárek. Budeme se snažit, aby vám ten dárek dělal radost.

 

P. S.: Příští číslo vychází mimořádně už v pátek 8. února 2019.

Galerie (2) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat