Kdysi bojoval o život, nyní chce cyklista uspět na olympiádě

Lidé

Před devíti lety měl dráhový cyklista Tomáš Bábek vážnou nehodu, při které mu hrozila i amputace nohy. Několik dní bojoval o život a po návratu z nemocnice to vypadalo, že jeho kariéra skončila. Jak ale říká sám o sobě, je mezek, takže to nevzdal. Nadále tvrdě trénoval a nyní je jednou z medailových nadějí české olympijské výpravy na odložených hrách, které se mají uskutečnit příští rok v Japonsku. Závodí v keirinu – sprinterské, mimochodem původně japonské disciplíně.

Do poslední chvíle věřil, že olympijské hry letos budou. Třeba i za nějakých provizorních podmínek. „Když nakonec přišlo rozhodnutí, že se hry odsouvají, bylo těžké to přijmout. Přece jen jsem celé té kvalifikaci obětoval poslední dva roky. Ale sedl jsem na kolo a jel jsem se projet do lesa, s rouškou,“ popisuje třiatřicetiletý dráhový cyklista Tomáš Bábek. Jak dodal, když celou situaci rozdýchal, snažil se vše vidět pozitivně. Takže si řekl, že je vlastně výhodou, že má rok navíc na přípravu.

I nadále tvrdě trénoval, zároveň ale čtyři měsíce nemohl cestovat, takže mohl strávit více času doma s rodinou. S kolegou Robinem Wagnerem měli navíc konečně čas rozběhnout jejich projekt, který měli naplánovaný asi rok – Akademii dráhové cyklistiky. „Nakoupili jsme nějaká kola, podpořil nás Jihomoravský kraj a začali jsme lidi učit jezdit na dráze,“ vypráví Bábek.

Keirin, jemuž se nyní Bábek věnuje, je disciplína, při níž cyklisté na dráze nejprve následují několik kol motocykl, jenž udává tempo; teprve v předposledním kole motorka zmizí a oni spurtují do cíle. Jak Tomáš Bábek říká, jde o velmi nevyzpytatelnou disciplínu. A právě to je i důvod, proč se na něj v Japonsku sází a je tak oblíbený. Na jakou medaili si na olympiádě věří? „Vím, že na olympiádě budu bojovat jako lev a pojedu se tam porvat o to, abych se zase dostal do finále. Nechci úplně říkat, na jakou medaili si věřím. Ale když bude to štěstí, když se všechno sejde, tak se může podařit i zlatá,“ dodává.

Jak drsná zkušenost bylo závodit v keirinu v Japonsku? Má nějaké speciální rituály před závodem? A jak se mu vůbec podařilo dostat se zase do formy poté, co ho v roce 2011 srazilo auto, když si šel zaběhat a vypadalo to, že se závoděním je konec? To vše se dočtete v rozhovoru s Tomášem Bábkem na webu Reportér Premium zde.

Autorka je redaktorkou ČTK.

 

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama