Zpráva

Nejdřív zmizel Jie, teď jeho majetek

07 / 12 / 2018

Předseda čínské společnosti CEFC a poradce českého prezidenta Jie Ťien-ming zmizel začátkem letošního roku, teď mizí i jeho majetek.

Předseda čínské společnosti CEFC a poradce českého prezidenta Jie Ťien-ming zmizel začátkem letošního roku, teď mizí i jeho majetek.

Likvidátor majetku padlé CEFC China Energy prodal v listopadu dům předsedy Jie v Hongkongu. Nová majitelka za jednopatrový dům s terasou, garáží, bazénem a výhledem na moře zaplatí 232 milionů hongkongských dolarů, v přepočtu přes 675 milionů českých korun. Vyplývá z to z elektronického výpisu z hongkongského katastru nemovitostí.

5c0a8942e4b0266373cc4fca MEDIA_ITEM image

Předseda Jie měl na adrese své hongkongské rezidence Bel-Air Rise číslo 6 několik let trvalý pobyt, uváděl jej jako bydliště i v českém obchodním rejstříku. 

Dům je na ploše zhruba 370 metrů čtverečních, patří k němu malý nezastavěný pozemek. Nemovitost je součástí nově vybudované čtvrti Cyberport na západním pobřeží jižního ostrova, který je součástí Hongkongu. Bývalá britské kolonie patří kvůli trvalému zájmu o bydlení a nedostatku stavebních pozemků k vůbec nejdražším místům na světě.

Předseda Jie koupil dům „na firmu“ na konci ledna 2012. Kupující firma China Association Limited spřízněná s CEFC zaplatila za rezidenci 199,8 milionů místních dolarů (dnes přes 580 milionů korun). 

5c0a892ee4b0266373cc4f92 MEDIA_ITEM image

Cena tehdy vzbudila rozruch. Šlo o rekordní sumu a místní tisk psal o „olejářském baronovi z kontinentální Číny, který utratil dvě stě milionů za rezidenci“. Čínský byznysový magazín Caixin letos v březnu uvedl, že nákup této nemovitosti byl součástí plánu předsedy Jie na odvedení pozornosti. Již tehdy měla čínská CEFC problémy s penězi. „Ve skutečnosti nekupoval vilu, posílal to jako vzkaz svým věřitelům v kontinentální Číně, že je vše v pořádku,“ citoval magazín jednoho z tehdejších manažerů společnosti.

Čínská CEFC padla krátce po zmizení předsedy Jie letos v březnu. Podle nepotvrzených informací byl Jie zadržen a vyšetřován tamními stranickými orgány kvůli údajným ekonomickým zločinům a korupci. Vzápětí vyšlo najevo, že největší věřitelé – čínské státní banky – přestaly CEFC půjčovat a společnost vzápětí ovládly čínské státní podniky. 

Českou pobočku CEFC a s tím i většinu majetku koupeného v Česku ovládl správce čínského státního majetku, skupina CITIC.

5c0a8b41e4b0266373cc5fd5 MEDIA_ITEM image
Poradcem prezidenta Miloše Zemana se předseda CEFC Jie Ťien-ming (vlevo) stal v dubnu 2015 a je jím oficiálně dodnes.

Poradcem českého prezidenta Jie zůstal – Hrad podle svých vyjádření čeká, zda bude „pravomocně odsouzen“. V majetku čínské společnosti zatím zůstává česká rezidence předsedy Jie v pražské čtvrti Střešovice koupená před čtyřmi lety za necelých sto milionů korun.

Galerie (5) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat