Írán před volbami: škrtání kandidátů a námluvy s Rijádem

12. června 2021

Podporovatelé prezidentského kandidáta Ebrahíma Raisího s podobiznami nejvyššího duchovního vůdce země ájjatoláha Chameneího. Teherán, 11. června 2021.

Profimedia.cz

Osmdesátimilionová blízkovýchodní země se chystá na prezidentské volby, jejichž výsledek lze poměrně snadno předpovědět. Zvlášť po proškrtání seznamu šesti set zájemců na pouhých sedm kandidátů. Jaké změny to může znamenat pro bouřící se obyvatelstvo, sužované ekonomickými a existenčními problémy?

Druhé volební období Hasana Rúháního, který se dostal do prezidentského úřadu v roce 2013, se blíží ke konci. Může to zahájit další éru odklonu od Západu.

Právníka, duchovního a diplomata Rúháního vynesla k moci touha Íránců po otevření se světu a zapojení se do světové ekonomiky. Rúhání tudíž představuje prozápadně orientovaný a na poměry Islámské republiky Írán liberální směr. Otevřel dveře jednání a komunikaci s Evropou, ale i se Spojenými státy, odvěkým protivníkem režimu.

Rúháního éra nicméně nepřinesla zlepšení životní úrovně. Mohou to nějak změnit prezidentské volby, které se uskuteční v pátek 18. června?

Zinscenovaná fraška?

Ještě nedávno byli ve hře o post prezidenta dva hlavní kandidáti. Ebrahím Raísí, velmi konzervativní duchovní, který stojí v čele soudnictví. A bývalý mluvčí parlamentu Alí Lárídžání, který byl v minulosti jedním z vyjednávačů JCPOA (jaderné dohody) a bezpečnostním poradcem vůdce země ájatolláha Chameneího.

Nejvyšší vůdce země Chameneí stojí v čele země od roku 1989. Je volený radou duchovních. Prezident, volený jednou za čtyři roky lidmi, stojí v čele výkonné moci a je Nejvyššímu vůdci podřízen.

Podpořte Reportér sdílením článku