Podcast s antropologem Shbatem: Vrať se do krypty, doktore!

Lidé

Je jednou z důležitých postav aktuálního vydání Reportéra, ale protože v tištěném článku hovořil jen o obří kostře plejtváka, zašel nyní přímo do redakce na podcastový rozhovor. Antropolog a anatom Andrej Shbat totiž není zajímavý jen tím, že zorganizoval nedávnou rekonstrukci unikátní kostry plejtváka s přezdívkou Ilga, která visí v pražském Muzeu normální a srovnávací anatomie na I. lékařské fakultě – snad ještě raději hovoří o mumiích, kterým se po celý svůj dospělý život věnuje.

Je to tak: jedenačtyřicetiletý doktor Andrej Shbat si rozumí více s mrtvolami než se živými lidmi, a proto každé léto bádá v českých kryptách, z čehož plynou vzrušující historky.

V podcastu jich zazní hned několik, tady je jedna na ukázku: „Víte, já si s těmi mumiemi i povídám. Jednou jsem šest týdnů zkoumal klášterní kryptu premonstrátů v Nové Říši, což je na Vysočině, a zapomněl jsem za sebou tam dole zamknout dveře. Pracuju u mumií, je devět večer, na uších mám sluchátka, občas k těm nebožtíkům něco přátelsky prohodím, jako obvykle... Jenomže já jsem kdysi dal sám sobě slib: pokud mi mumie začnou odpovídat, dobrovolně půjdu do blázince. A samozřejmě se stalo, že odemčenými dveřmi vstoupil mnich, já ho přes sluchátka neslyšel, tak došel až ke mně, ze strany mi položil ruku na rameno a tehdy jsem si několik vteřin myslel, že dostanu infarkt...“

 

Celý rozhovor o velrybích kostech a lidských mumiích si poslechněte buď přímo zde, nebo ve vašich podcastových aplikacích.

 

 

Článek o druhé velrybě pražské z únorového vydání Reportéra najdete zde.

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama