Roušky jako kořist. Kšefty kolem covidu

Post Image

Roušky jako kořist. Kšefty kolem covidu

Play icon
36 minut

foto Recea Prague

Loni na jaře dojednali s českým státem miliardový obchod, ministerstvo zdravotnictví však odmítlo za roušky a respirátory zaplatit. Z vidiny pohádkového obchodu se stala noční můra – firma Recea Prague je v úpadku a lidé kolem ní si jdou vzájemně po krku. V příběhu se objevuje i člověk známý z jízdenkového procesu, vydavatel toxických dluhopisů, dokonce i expolitik ANO zastupovaný kanceláří dvorního advokáta Jaroslava Faltýnka. Jde zjevně o jeden z důsledků toho, že stát neměl na začátku loňského roku dost roušek a respirátorů.

Tento příběh začal pohádkově. Žili, byli v jednom domě podnikaví sousedé.

Měli kanceláře na stejném patře, občas se vídali na chodbách domu poblíž hlavního nádraží v Praze, ale jinak se neznali a neměli důvod se spolu bavit.

To se rychle změnilo loni na jaře, když do Česka dorazil koronavirus a s ním tvrdý lockdown.

Standardní byznysy zamrzly. Ale objevily se nové příležitosti, které sousedy z domu v Bolzanově ulici posadily k jednomu stolu: obchod s rouškami a respirátory z Číny.

Bylo jich prý šest a to, co je spojilo, by se dalo parafrázovat známou písničkou z jednoho filmu, řekněme taky pohádky svého druhu – ten uměl to a ten zas tohle a všichni dohromady chtěli vydělat moc.

Podpořte Reportér sdílením článku