Kouzlo šílenství

Post Image

Kouzlo šílenství

Play icon
2 minuty

„Právě lidé, kteří se pouštějí do věcí, jež připadají ostatním šílené, dělají svět zajímavějším.“ Úvodní slovo šéfredaktora ke květnovému vydání magazínu Reportér.

Nechovej se jako šílenec! Je zajímavé, jak se některé věci dědí z generace na generaci. Sám jsem v mládí tuto větu občas slýchával od svých rodičů, dnes ji – pohříchu ještě častěji – volám na své děti. Má celkem široké množství variant: neřvi jako šílenec, nelítej jako šílenec, nejezdi jako šílenec… Měl bych doufat, že tyhle mé, beztak veskrze marné, pokusy o zjednání kázně zase zapomenou a na šílence nezanevřou.

Právě lidé, kteří se pouštějí do věcí, jež připadají ostatním šílené, dělají svět zajímavějším. Šílenství bývá definováno jako ztráta rozumového úsudku, pomatenost, nepříčetnost či bláznovství. A co jiného než ztráta rozumového úsudku může člověka přimět k tomu, aby se vydal přeběhnout Bangladéš a doufal, že přitom ještě pomůže vybrat peníze na školu pro tamní děti. Kolega Tomáš Poláček tam odjel, zemi přeběhl a čtenáři jeho reportáží přispěli na bangladéšské školáky celkem 205 180 korun. Pokud jste byli mezi nimi, mockrát vám děkujeme! A já zase na dálku děkuji Tomášově ženě Janě, že nás už dávno nepřišla do redakce přizabít za to, že Tomáše v jeho bláznivých nápadech nebrzdíme, ba ho dokonce ještě ponoukáme.

Šílená bude určitě leckomu připadat i zpěvačka a cestovatelka Dorota Nvotová, která pendluje po planetě, doma je v Bratislavě, v Indii i na Maledivách a v Nepálu podporuje dvacet dětí, jež se snaží dovést až k maturitě. Jistou dávku bláznovství v sobě musela najít i parta mladých dam, která se nevzdala svého snu a bez peněz udržela v chodu ženskou ragbyovou reprezentaci. Odměna v podobě historického vítězství je přesně to, co bláznivým kouskům tak sluší. Přinejmenším neobvyklý je také třicetiletý Arthur Sniegon, který svou životní i profesní dráhu spojil se záchranou slonů na africkém kontinentu.

Kdyby každý z nich občas neopustil rovinu výhradně racionálního uvažování, nemohli bychom vám přinášet jejich příběhy. Což by byla, jak poznáte při čtení tohoto čísla, věčná škoda.

Milé čtenářky, milí čtenáři, přeji vám krásné májové dny, příjemné čtení a co nejvíce setkání s inspirativními šílenci. •

P. S.: Příští číslo vychází v pondělí 3. června.

Podpořte Reportér sdílením článku