PODCAST: Když začala válka, lidem klesla nálada o třicet procent. Cítili se jako na Valentýna

31. května 2022

Post Image

PODCAST: Když začala válka, lidem klesla nálada o třicet procent. Cítili se jako na Valentýna

Play icon
60 minut

archiv

„Už od střední školy jsme s parťákem vytvářeli startupy na míru,“ vypráví další host podcastu Jiří Diblík: „Zjistili jsme, že nás snad nejvíc baví propojovat technologie se zdravotnictvím, a nakonec vytvořili aplikaci, která pomáhá lidem k lepší náladě a občas snad i zachraňuje životy.“

Jiřímu Diblíkovi je čtyřiadvacet let, podniká od dvanácti. Jako šestnáctiletý už byl natolik rozjetý, že se pro zjednodušení situace nechal zplnoletnit, a nedávno se spolu s kamarádem a kolegou Ondřejem Kopeckým dostali do žebříčku třiceti nejlepších mladých evropských podnikatelů podle magazínu Forbes.

Na základce ve Vysokém Mýtu hrál Jiří Diblík závodně tenis, a nebýt zranění ruky, možná by se mu dnes věnoval profesionálně.

Místo toho se od střední školy naplno věnuje podnikání, zakládá startupy, vyvíjí aplikace: „Využil jsem toho, že právě od čtrnácti do devatenácti let míváme nejvíc volného času. Žijeme ještě u rodičů, kteří nám zajistí nocleh i stravu, hodně se bavíme, jasně, ale stejně zbývá spousta prostoru na zjišťování, co by nám tak v životě šlo – a případný neúspěch vůbec nevadí.“

Svou prvotní motivaci vysvětluje Jiří Diblík v podcastu jednoduše: „Byl jsem kluk z paneláku, který snil o MacBooku nebo o pořádném jazykovém kurzu v zahraničí. Naši by na to neměli, tak jsem si peníze vydělal sám.“

Netají se tím, že dvakrát zažil silnou panickou ataku, a možná i proto se s Ondřejem Kopeckým poslední dva roky soustřeďují hlavně na svou aplikaci pro duševní zdraví jménem VOS.health, kterou dnes využívá milion lidí na celém světě.

„Jednoduše řečeno nám aplikace na základě stanoveného osobního cíle denně poskytne sadu aktivit a cvičení, díky kterým by se měl člověk cítit líp,“ říká Diblík. „Je to takový jízdní řád pro mysl, který by nám měl nastavit správnou rutinu a umožnit, abychom se denně aspoň na chvíli zamysleli nad svým aktuálním nitrem.“

Díky velkému množství uživatelů je možné sledovat výkyvy nálad i globálně, k čemuž má Jiří Diblík zajímavou poznámku: „Když Putin koncem února zahájil válku, zaznamenali jsme ve světě okamžitý třicetiprocentní pokles nálady. Paradoxní je, že to byl jenom návrat na týden staré hodnoty, protože podobně špatné to ve světě vypadalo na svatého Valentýna…“ A ještě jedna zajímavost: „V březnu už byla Amerika zpátky na hodnotách původních, ale ve východní Evropě se to vrací do normálu jenom pomalu.“

Rozhovor s Jiřím Diblíkem si poslechněte buď přímo zde, nebo ve vašich podcastových aplikacích.

Podpořte Reportér sdílením článku