Strhněte ty sochy. Verze New Orleans

Post Image

Strhněte ty sochy. Verze New Orleans

Play icon
22 minut
Neworleanské rodiny přihlížejí africkému bubnování na Congo Square – náměstí, kde se kdysi o nedělích setkávali černí otroci.

Julie Urbišová

Odstraňování soch a názvů spojených s otrokářstvím začalo ve Spojených státech už před lety, v souvislosti s červnovými protesty proti rasismu po zabití neozbrojeného černocha bělošským policistou však nabralo na síle. V jižanském New Orleansu usilují aktivisté třeba o to, aby se ulice přestala jmenovat po muži, jenž otrokářství označoval za dobro. Bude to stát moc peněz – říkají jedni. Nemám s tím problém – říkají jiní.

Jde o tradici starou 130 let. Názvy ulic jsou ve čtvrti Uptown amerického New Orleansu vepsány přímo do chodníků: drožkařům kdysi takové značení vyhovovalo – nemuseli příliš kroutit hlavou, jak by si vyžadovalo, kdyby byly nápisy na bočních zdech nebo lampách.

Už brzy ale možná značení v podobě barevných kachlíčků z některých ulic zmizí.

Zatímco začátkem června se v mnoha amerických městech masově protestovalo proti zabití neozbrojeného Afroameričana George Floyda při zatýkání bílým policistou a někdy demonstrace doprovázelo násilí, starý New Orleans byl překvapivě klidnější. Ačkoli leží hluboko na jihu Spojených států, ve státě Louisiana, patřícím za americké občanské války
v 19. století ke Konfederaci, která se odtrhla od Severu a deklarovala, že lidé černé barvy pleti nejsou rovni bělochům a otroctví je jejich přirozeným stavem.

Dnes populaci New Orleansu, největšího města Louisiany, tvoří z šedesáti procent Afroameričané. I zde se v červnu scházeli lidé na různých symbolických místech, blokovali dálnici, nespokojenost dávali najevo před policejními stanicemi nebo před domem neworleanské starostky, mimochodem Afroameričanky, LaToye Cantrell. Nebylo zde ovšem žádné rabování ani zapalování aut: nedělo se nic takového jako chaos před patnácti lety při hurikánu Katrina, který odřízl New Orleans od světa a kdy místní zažili noci bez elektřiny a pitné vody, zato se zvukem výstřelů.

Jedním z hlavních místních hesel protestů organizovaných hnutím Black Lives Matter (Na černých životech záleží) se ovšem stalo „Take ’em down!“, čili „Strhněte je“. Strhněte sochy, názvy ulic, čtvrtí a parků pojmenovaných po historických osobnostech spojených s oslavováním otrokářství a jižanskou Konfederací.

Mám černošské přátele

Podpořte Reportér sdílením článku