Výročí slavné bitvy na Vítkově: Křižáci byli krůček od vítězství, říká historik

14. července 2023

Post Image

Výročí slavné bitvy na Vítkově: Křižáci byli krůček od vítězství, říká historik

Play icon
83 minut
Historik Jan Biederman

Michal Novotný

Vraťme se do léta roku 1420, kdy husitskou Prahu obléhá křižácké vojsko Zikmunda Lucemburského. Zikmund je králem římským, ale teď si jde i pro korunu českou. Zároveň hodlá zakročit proti novému náboženskému hnutí, které Prahu v posledním roce zcela ovládlo, ale z pohledu katolické církve je kacířstvím. K hlavnímu útoku vedenému na vrch Vítkov dojde 14. července, a naším průvodcem touto bouřlivou dobou je v následujícím rozhovoru Jan Biederman, vědecký pracovník Vojenského historického ústavu v Praze.

Přišel jste do redakce, kterou má magazín Reportér v prostoru mezi pražskými obchodními domy Palladium, Kotva a Bílá labuť. Tušíme, co se tady dělo v červenci roku 1420?

Sídlíte v Truhlářské ulici, což napovídá, jací řemeslníci tu žili nejčastější.

Truhláři. A ve vedlejší Soukenické ulici soukeníci.

A ve Zlatnické zlatníci, protože ve středověku se jednotlivá řemesla běžně sdružovala nejen do cechů, ale taky do stejných městských částí… Dále se dá předpokládat, že v této části Prahy bránili nedaleké městské hradby v případě ohrožení právě příslušníci cechů, kteří v okolí žili.

Což je aktuální právě v půli července 1420, kdy se z protějšího břehu Vltavy chystá zaútočit na Staré i Nové Město křížová výprava Zikmunda Lucemburského.

Přesně tak. Vaše redakce stojí ve čtvrti, které se říkalo Poříčí, a asi čtyři sta metrů od vás směrem na Florenc byly ony městské hradby.

Čili konec Prahy?

Ano. V hradbách stála Poříčská brána, a za ní se rozkládalo takzvané Špitálské pole.

Což je dnešní Karlín…

… na který ještě přijde řeč, protože byl v červenci 1420 docela exponovaným místem.

Jaká mohla být tou dobou nálada ve Starém i Novém Městě pražském, která už byla jednoznačně husitská?

Podpořte Reportér sdílením článku