V ulicích Londýna slavila vítězství. Válečná veteránka Alžběta II.

19. září 2022

Budoucí britská královna Alžběta II. v uniformě ženských pomocných sborů za druhé světové války.

foto archiv

Dnes se v Británii koná pohřeb britské královny Alžběty II. Její osobnost formovalo mimo jiné to, že coby mladá princezna zažila druhou světovou válku, vstoupila do ženských pomocných sborů britské armády a v jejich rámci absolvovala kurz automechaničky. V den vítězství v roce 1945 dokonce pár hodin inkognito oslavovala v ulicích Londýna. Až do své smrti letos v září podporovala válečné veterány a nezapomínala ani na roli československých vojáků, především pilotů létajících za bitvy o Británii.

Je 8. května 1945 a lidé v Londýně, hlavním městě Velké Británie, slaví vítězství nad nacistickým Německem: ozbrojené síly Třetí říše kapitulují. Ven se vydává inkognito i devatenáctiletá princezna Alžběta, následnice britského trůnu. V ulicích se ocitne večer poté, co odpoledne spolu se svým otcem, králem Jiří VI., královnou, britským premiérem Winstonem Churchillem a sestrou Margaret zdravila z balkonu Buckinghamského paláce jásající zástupy.

V poválečném rozhovoru bude Alžběta vzpomínat, že se v davu bála, že ji ostatní poznají. Obličej si proto částečně zakryla brigadýrkou uniformy, kterou získala rok před tím, když vstoupila do ženských pomocných sborů britské armády, Auxiliary Territorial Service, neboli ATS. Prozrazena však nebyla a oslavy konce války v Evropě si užila po boku neznámých lidí, kteří neměli tušení, v jaké společnosti se nacházejí.

Na motivy této princezniny vycházky vznikne později film Královská noc, v originálním názvu A Royal Night Out. Ve snímku z roku 2015 se tehdejší korunní princezna seznámí s řadovým vojákem a obě princezny se domů vrátí až ráno. Jde ovšem o fikci, ve skutečnosti šly Alžběta a Margaret ven v doprovodu, vyrazily v deset večer a do paláce se vrátily v jednu hodinu po půlnoci.

I tak ale Alžběta, která strávila svůj život pod ochranou a s omezeným kontaktem s řadovými Brity, na svůj výlet 8. května nezapomněla. „Myslím, že to byla jedna z nejpamátnějších nocí mého života,“ svěřila se v roce 1985 v rozhovoru pro BBC.

Příběh ovšem dokumentuje i další výrazný aspekt života Alžběty. Druhá světová válka ji hluboce ovlivnila. A navzdory svému mládí se zúčastnila tehdejšího válečného úsilí.

První projev za války

Podpořte Reportér sdílením článku