Kalavečer aneb Mít lunu na člunu

Post Image

Kalavečer aneb Mít lunu na člunu

Play icon
14 minut
Igor Orozovič, Milan Šotek a Jiří Suchý z Tábora.

foto Tomáš Binter

„Mohl jsem být gejšou, teď mi zbyla gay show“ – tak zní jedna ze slovních hříček Cabaretu Calembour. Před deseti lety ho coby malé autorské divadlo založili tři studenti DAMU. Přizvali ještě dvě spolužačky a říkali, že si budou odskakovat z „velké“ (činohry) na „malou“. Nakonec to vyšlo, nějakou dobu byli dokonce čtyři z nich zároveň členy uměleckého souboru činohry Národního divadla. Jejich fanoušky jsou také herecké legendy Iva Janžurová a Jiří Lábus.

Je sobota 22. června. „Přesně před deseti lety byla premiéra naší první Čertovské kvidoule,“ zahajují Milan Šotek, Igor Orozovič a Jiří Suchý z Tábora své představení a pak se točí kolem toho, že šlo sice o druhou premiéru Kvidoule, ovšem první premiéru vůbec a tak dále.

Začíná jubilejní Kalavečer.

Pokud čtete o Cabaretu Calembour poprvé: Kalavečer je zčásti improvizovaný program, který se koná jednou nebo dvakrát ročně. Je vždy premiérou a derniérou zároveň. Pojmenování je kombinací slov galavečer a kalambúr, francouzsky calembour, tedy slovní hříčka, věta nebo sousloví, které má různé významy, ale zní stejně nebo podobně. A právě s češtinou, kalambúry a rýmy si soubor hraje nejradši:

Nač lunu mít na člunu?

Já se vždycky těším na Pitta. Pita chleba. Chleba je Bread. Bread Pita je fajn.

Podpořte Reportér sdílením článku