Cvrčci jako byznys. Mladí Češi z nich chtějí dělat burgery

23. června 2020

Radek Hušek

archiv Sens

Radek Hušek a Daniel Vach začali před pár lety prodávat tyčinky ze sušených a namletých cvrčků. Byznys se časem rozeběhl, a tak si ještě s jedním Francouzem pořídili obří cvrččí farmu v Thajsku. Časem by chtěli z cvrčků dělat i burgery.

Když začali prodávat tyčinky ze cvrčků, byly jejich produkty příliš drahé. „Tyčinka stála sedmdesát devět korun, a to bylo moc,“ říká Radek Hušek v rozhovoru pro Reportér Premium. Oba společníci proto začali hledat, jak by svou surovinu zlevnili. Nakonec se dali dohromady s Francouzem Nicolasem Berrym a vybudovali v Thajsku největší cvrččí farmu na světě.

Cvrčci této dvojici mladých mužů učarovali poté, co si v roce 2015 přečetli publikaci OSN Jedlý hmyz. Cvrčci jsou výživní, jejich chov spotřebuje řádově méně vody, půdy a vytvoří méně skleníkových plynů než chov krav. Navíc cvrček necítí bolest, takže je podle zkušeností Radka Huška přijatelný jako složka stravy i pro některé vegetariány a vegany.

Dnes na své farmě v Thajsku zpracují měsíčně čtrnáct tun živých cvrčků. Kapacitu nyní navyšují s tím, jak přibývá poptávky a dostávají se například na pulty obřích obchodních řetězců. Plán je následující: zvyšovat povědomí a propagovat cvrččí protein, zlevnit jej, a až vyčerpají kapacitu nynější farmy, postavit další. Blíže, v Evropě.

„My chceme stavět na předměstí Prahy, Berlína nebo třeba ve Španělsku, ale těžko se odhaduje, kdy to bude. Nejdříve musí vzrůst zájem o produkty, a pak díky tomu můžeme farmy zvětšovat a všechno může stát méně,“ uvádí Hušek.

Souběžně s tímto poběží i vývoj alternativy masového proteinu. Tedy způsobu zpracování cvrčků tak, aby se z nich dal vyrobit třeba burger. Nebo jakákoli jiná alternativa masa. Výhodou podle Huška je, že cvrčci už v sobě mají onu masovou chuť, kterou se každý rostlinný burger dnes snaží více či méně úspěšně napodobit.

Více čtěte v rozhovoru s Radkem Huškem na stránce Reportér Premium.

Podpořte Reportér sdílením článku