Proti Lukašenkovi kandiduje žena. A on se bojí, říká běloruský novinář

Lidé

Alexandr Lukašenko vládne v Bělorusku, poslední evropské diktatuře, tvrdou rukou již 26 let. Letos má ale ve volbách jiného protikandidáta, než kdo čekal. Stojí proti němu manželka jednoho ze zadržených blogerů a aktivistů, sedmatřicetiletá Svjatlana Cichanouská. A má podporu. „Lidé se stále bojí, ale jsou mnohem odhodlanější vyjít do ulic,“ říká Franak Vjačorka (32), několikrát vězněný běloruský aktivista a novinář. Cichanouská je podle něj „neskutečný příběh“. „Během dvou týdnů se z normální ženy stala národní hrdinkou,“ dodává.

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII

Běloruské prezidentské volby budou již v neděli 9. srpna, ve vězení v posledních dnech skončilo množství aktivistů i novinářů a mnozí hovoří o vůbec nejtvrdších zákrocích v historii země. Je tomu skutečně tak?

Je to tak. Probíhají ty nejbrutálnější zátahy, které kdy Bělorusko vidělo. Dalo by se to srovnat s některými tvrdými zákroky z dob Sovětského svazu. Ale teď je to mnohem horší. Od oficiálního zahájení kampaně (před pár týdny) bylo zadrženo více než 850 lidí. A další množství již předtím. Takže odhadujeme, že jich je celkem 1 200 až 1 300.

 

Jaké jsou podmínky ve vazbě či ve vězení, kde jsou drženi? Na veřejnost se dostaly i zprávy o bití a mučení...

Tvrdé podmínky popsal například jeden z opozičních aktivistů Pavel Severinec. Ten si dokonce ve snaze vyjednat si lepší zacházení podřezal žíly. Zadrženého blogera Ihara Losika zase přestěhovali do sklepní cely, bez okna a světla, kde je teď navíc obrovské horko. Jiní lidé jsou drženi pohromadě v jedné cele, kde se mohou umýt jen jednou za týden. Já jsem byl ve vězení čtyřikrát, takže vím, jak to tam vypadá. Ale tehdy to nebylo tak tvrdé, jako je to teď. Je to šílené.

 

Jaký je může čekat trest?

Zrovna včera (ve čtvrtek 30. července) byl jejich trestný čin překvalifikován, takže jim může hrozit až 12 let vězení. Předtím to bylo do tří let. Jejich případ totiž spojili s případem zadržených žoldáků z Ruska a všechny dohromady teď obviňují z vyvolání masových nepokojů před volbami. Režim využil situace k tomu, aby světu ukázal: Podívejte, tohle není žádná opozice, všichni jsou napojení na Rusko.

 

 

Rusů se lidé opravdu bojí

Na to jsem se právě chtěla zeptat... Před pár dny svět obletěla zpráva, že bylo v Bělorusku zadrženo 33 ruských občanů, podle úřadů žoldáků, kteří měli destabilizovat situaci v zemi. Jak tomu rozumět?

Ti zadržení Rusové jsou skutečně zločinci. A je dobře, že byli zadrženi. Jsou to ruští žoldáci, kteří zabíjejí lidi na Ukrajině, v Sýrii i dalších zemích, pomáhají diktátorským režimům. Rusko tyto bojovníky posílá do oblastí, kde je potřeba, aby provedli nějaké speciální operace. A teď tito chlápci přicestovali do Běloruska, kde byli zadrženi. Oficiální verze od Lukašenka zní, že připravovali teroristické útoky v Minsku. Ruská verze říká, že byli na cestě do dalších zemí, což tak většinou bývalo. Podle všeho cestovali do Istanbulu, a protože se tam nyní přímo nedostanou, chtěli tam odletět z jiné země. A Minsk nezavřel letiště a nadále provozuje množství letů. Takže jen projížděli.

 

 

A je ještě nějaké další vysvětlení?

Třetí verze říká, že šlo o určitou speciální operaci a Lukašenko toho zadržení využil, aby získal argumenty proti opozici. Hodí se mu hrát pro Západ hru, jak je nezávislý a jak brání svou zemi. A také toho využil k tomu, aby vystrašil lidi. Protože lidé se nebojí například Američanů. Kdyby jim řekl, že přijeli žoldáci z Washingtonu, všichni by si z toho dělali legraci, protože o amerických žoldácích od něj slyší dnes a denně. Ale Rusové, těch se lidé opravdu bojí. A pro propagandu to funguje.

 

A není trochu zvláštní náhoda, že cestovali přes Bělorusko zrovna týden před volbami?

Je to divné a je tu spousta otázek. Takže těžko říct. Nicméně pravdou je, že tito chlápci představují ohrožení pro běloruskou suverenitu a nezávislost. Přitom legálně překročili hranice a byli ubytovaní v oficiálním hotelu, což znamená, že měli zkontrolované pasy a všechny doklady. A KGB zasáhla teprve na základě tipu, že je něco v nepořádku. Ukazuje to tak na naprosto nedostatečná bezpečnostní opatření v zemi.

 

Když se vrátím zpátky k zadrženým, proč si myslíte, že jich je tolik? Bojí se Lukašenko mnohem víc než v minulosti, že by nemusel volby vyhrát?

Opravdu se bojí. A mnoho lidí bylo sice zadrženo, ale mnohem více jich přichází do ulic. A Lukašenko je z toho v šoku, když vidí, kolik lidí ho nenávidí. Desítky tisíc protestujících v Minsku i v dalších městech. Je až neuvěřitelné tomu uvěřit. Třeba před pěti lety bych si nemyslel, že je to v Bělorusku možné. Bělorusové jsou velmi pasivní, velmi opatrní, nesnášejí války, nesnášejí konflikty, nepoužívají násilí. Je to velmi mírumilovný národ. Teď se ale probudili a chodí protestovat. Ukazuje se, že společnost vyzrála. A nejsou to jen mladí lidé, jsou to všichni. Jsem na své spoluobčany opravdu velmi hrdý.

 

Nikdo nevěří sčítání

Je mezi prezidentskými kandidáty někdo, kdo by dokázal Lukašenka porazit? Opozice se poslední dobou semkla zejména kolem Svjatlany Cichanouské (v médích se uvádí také jako Světlana Tichanovská – pozn. red.), manželky zadrženého kandidáta Sjarheje Cichanouského, která se rozhodla kandidovat místo něj...

Kandidáti jsou spíše symboly a ne opravdovými kandidáty. Protože když neexistují volby, neexistují kandidáti. A nikdo nevěří, že hlasy budou skutečně sečteny. Cílem hlasování je tak hlavně ukázat, že je Lukašenko v menšině, že nemá legitimitu a podporu. Ukázat, že nebude mít dostatek hlasů a že volební výsledky jsou zfalšované. Lidé budou například zaznamenávat na internetu to, jak a kde hlasovali. Registrovat se může každý. A tento systém může pomoci odhalit, jak moc Lukašenko ztrácí. Takže i když se Cichanouská nestane vítězem, nebude to vadit, protože svou práci vykonala. Dokázala zmobilizovat a inspirovat lidi. Ukázala, že změna je možná, a to je skvělé.

 

Jak je Cichanouská oblíbená mezi lidmi?

Žádné sociologické průzkumy nemáme, to je v Bělorusku zakázané. Nicméně z jednoho průzkumu, který se dostal na veřejnost, byl velmi zvláštní a placený z Ruska, vyplynulo, že na začátku kampaně asi před dvěma týdny měla Cichanouská 24 procent, zatímco Lukašenko přes 30 procent. Nicméně podpora Lukašenka už stoupat nebude. Takže otázkou teď je, jestli se lidé dokážou sjednotit a dají svůj hlas Cichanouské.

 

Svjatlana Cichanouská teď musí být pod obrovským tlakem. Nedávno zmínila například i výhrůžky, že jí vezmou děti, jestliže se nestáhne z prezidentského boje...

Nedokážu si představit, jak moc musí být silná. Kvůli bezpečnosti raději odvezla své děti ze země, její manžel je ve vězení v těch nejhorších podmínkách. Stala se kandidátkou na prezidenta jen proto, že chtěla podpořit svého muže. A teď po ní každý něco chce a něco očekává. Byla normální ženou, učitelkou angličtiny a za dva týdny se z ní stala národní hrdinka. A je pod obrovským tlakem. Mohou ji kdykoli zranit či zabít, protože teď je opravdu mocná. Stala se symbolem. A zatím si vede skvěle.

 

V boji proti Lukašenkovi se spojila i s dalšími dvěma ženami, které jí pomáhají – manželkou vyloučeného kandidáta Valeryje Capkaly, který kvůli obavám ze zatčení opustil zemi, a poradkyní zadrženého kandidáta Viktara Babaryky. Je až neuvěřitelné vidět na předvolebních akcích vedle sebe takto tři ženy...

Je to skvělý příběh. Kdo by si ještě donedávna dokázal představit, že v čele opozičního hnutí budou takto shodou náhod stát tři ženy, které přilákají do ulic tisíce lidí? A v Bělorusku? To je něco neuvěřitelného. Naše společnost je totiž velmi patriarchální a konzervativní. Ale ukazuje se, jak jsou ženy mocné a silné.

 

Lidé už toho mají dost

Dá se tedy říct, že se atmosféra v zemi mění? Že už jsou Bělorusové unavení z neustálého strachu?

Lidé se stále bojí, ale jsou mnohem více odhodlaní protestovat. Odvaha, kterou teď u nich vidíme, je nicméně u Bělorusů velmi nečekaná. Myslím ale, že už jsou opravdu hodně naštvaní.

 

Co za nárůstem nespokojenosti stojí? Ekonomické problémy, pandemie koronaviru?

Všechno dohromady. Lidé už toho mají dost. Toho, že je tady člověk, který je neustále napadá a uráží. A dělá nemístné vtipy. Když v Minsku zemřeli první lidé, kteří měli nemoc covid-19, Lukašenko vtipkoval, že byli příliš tlustí a příliš staří a že se nestarali o své zdraví. Chování úřadů a vedení země – to je důvod číslo jedna. Nedostatečná péče během pandemie – to je druhý důvod. Ekonomická situace – to je další důvod. Před pěti deseti lety měl Lukašenko velkou podporu hlavně v regionech, nyní ale nalil obrovské peníze zejména do Minsku a na regiony zapomněl. A letošní revoluce není revolucí Minsku, ale spíše revolucí jednotlivých regionů. V každém, i sebemenším městě chodí protestovat relativně velké množství lidí.

 

Jak se tedy Lukašenko vypořádal se šířením koronaviru? Ze začátku nemoc zlehčoval, preventivní opatření označoval za psychózu a lidem radil, aby pili vodku a chodili do sauny... Před pár dny ale sám oznámil, že covid-19 prodělal...

Je to bláznivé, nevím, co si o tom myslet. Je možné, že se svým oznámením chtěl přiblížit lidem. Říct jim: Podívejte se, i já jsem měl covid a stále jsem naživu, zvládl jsem to. Je to ale další ukázka jeho arogance. Vždycky byl dobrý v tom, jak si získat oblibu lidí, říkal, co lidé chtějí slyšet. Letos ale udělal množství chyb. Nejdřív tento hloupý postoj ke covidu, pak měl i divná prohlášení na adresu Běloruska a jeho obyvatel. Letošek není jeho nejlepší rok.

 

A jste optimistou? Myslíte si, že jsou jeho dny v úřadu sečteny?

Teď musím říct, že se opravdu bojím, co se bude dít. A nedokážu a ani nechci dělat žádné předpovědi. Existují velké obavy z krvavého potlačení protestů. Myslím, že má Lukašenko v plánu tvrdě zakročit, poslat do ulic tanky a obrněná vozidla. V posledních dnech téměř každý den navštěvoval nějaké vojenské jednotky a kasárna. Tím ale ukáže, že není tím demokratickým vůdcem, jak o sobě tvrdí, ale že se spoléhá na armádu a jde o vojenský režim.

Autorka je redaktorka ČTK.

 

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama