Architekti to mají těžké, předpisy jim kazí práci, říká šéf IPR

6. července 2020

Ondřej Boháč, šéf IPR Praha

Archiv IPR Praha

V hlavním městě nevzniká v posledních letech zrovna velké množství zajímavých staveb. Podle Ondřeje Boháče, šéfa pražského Institutu plánování a rozvoje, to ovšem není nedostatkem invence architektů či odvahy investorů. Předpisy jsou takové, že dostávají stavby do průměru.

Proč v Praze neroste více zajímavých staveb? Máme až příliš mnoho předpisů, které kreativitu a originalitu omezují, je přesvědčen IPR. „Jednotlivé předpisy jsou samy o sobě pozitivní, ale jejich kombinací pak z kvality vyrobíme průměr. Je to jako míchání barev. Každá je sama o sobě pěkná, ale když je smícháme všechny dohromady, tak je z toho šedá. Do západních měst, Kodaně či Hamburku, pak jezdíme obdivovat stavby, které by se u nás nesměly postavit,“ říká Ondřej Boháč v rozhovoru, který v celé verzi najdete na webu Reportér Premium, kde si můžete poslechnout také podcast.

Přebujelé předpisy se podle něj nepodepisují jen na podobě staveb, ale i na délce stavebního řízení, která se dnes již pohybuje mezi pěti a osmi lety. Vláda chce nyní připravit novelu stavebního zákona, ale ta po sérii kompromisů nejspíš žádné zrychlení nakonec nepřinese. „Historie našeho stavebního zákona sahá do roku 2007. Když byl přijat, trvalo vydání územního rozhodnutí zhruba rok a půl. Ten zákon měl jisté mouchy. Ministerstvo pro místní rozvoj se snažilo chyby vylepšit. S každým vylepšením se doba vydání rozhodnutí protahovala, až na těch dnešních pět až osm let. Nyní je ve hře velká – a v současné době po všech kompromisech už také špatná – novela velice špatného zákona,“ komentuje situaci šéf pražského IPR.

Dnešní podoba schvalovacího procesu vylučuje vliv starostů na to, co a jak se bude v jejich obci stavět. Voliči přitom považují budování a rozvoj obcí za klíčové téma komunální politiky. Ani navrhovaná novela přitom tento problém neřeší. „V mnoha zemích na západ i na východ od nás je přesně definovaná role obce ve schvalovacím procesu. Komunální politika tak může naplňovat roli, kterou voliči očekávají,“ říká v rozhovoru Ondřej Boháč. Podle něj by bylo možná lepší začít se změnami stavebních předpisů úplně od začátku. „Pokud bychom chtěli udělat skutečnou změnu, tak ano. A nemuselo by to být nic extra složitého. Základní principy jsou docela jasné. Správná rekodifikace by se poznala podle toho, že budou všichni trochu naštvaní a nejvíce státní úřady,“ je přesvědčen Ondřej Boháč.

Podpořte Reportér sdílením článku