Nákaza v čase internetu

Post Image

Nákaza v čase internetu

Play icon
5 minut

ilustrační foto Profimedia.cz

Firma sledující data na internetu „předpověděla“ epidemii koronaviru o deset dní dříve než Světová zdravotnická organizace. Internet a sociální sítě mohou být, pokud jde o nemoci, i velkou příležitostí, píše pracovník Lékařů bez hranic.

Bojíte se, že máte chřipku? Možná že Google to o vás už dávno ví. Ne že by nutně musel sledovat vaše životní funkce. Stačí se podívat na to, co mu prozradíte. Lidé totiž většinou před návštěvou lékaře svůj stav nejprve konzultují s vyhledavačem. V zimních měsících tak náhle roste počet vyhledávání slov jako „kašel“ či „bolest v krku“. Dříve mnozí z nás při podezření na nemoc listovali knihami. Dnes máme mnohem bohatší zdroj informací. A naše listování na internetu za sebou nechává stopu.

Google si všiml, že bude-li sledovat sezonní výkyv vyhledávání určitých klíčových slov, dokáže předpovědět epidemii chřipky o dva týdny dříve než americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí. V roce 2008 proto spustil populární službu Google Flu Trends. Interaktivní mapa začala ukazovat, v kterých státech začnou řídnout školní lavice – a naopak houstnout čekárny lékařů. Jen na základě trendů ve vyhledávání.

Pro Lékaře bez hranic představuje tato možnost sledování epidemií úžasnou příležitost. Jako jedna z největších humanitárních a zdravotnických organizací působíme v sedmi desítkách zemí po celém světě. A zásahy při epidemiích tvoří jeden z hlavních pilířů naší téměř padesátileté historie. Bohužel na mnoha místech, kde působíme, nám chabá infrastruktura neumožňuje získávat informace tak rychle a tak přesně, jak bychom potřebovali.

Internet se však šíří velmi rychle. A i na těch nejodlehlejších místech stále častěji lidé používají chytré telefony a sociální sítě. Internet – a obzvlášť sociální sítě – je tak plný dat, která mohou zdravotníkům pomáhat posílit epidemiologický monitoring. To se potvrzuje i nyní při výskytu nového čínského koronaviru. V našich nástrojích na epidemiologický monitoring sociálních sítí vyskočil počet zmínek slova „outbreak“ (anglicky „nákaza“) na konci ledna strmě vzhůru – na více než desetinásobek dřívějších hodnot.

Dat o koronaviru by na internetu mělo být dost. Epidemie zasáhla oblast s dobrou infrastrukturou. Čína má přes jednu miliardu uživatelů sociálních sítí. A tak není takovým překvapením, že zatímco Světová zdravotnická organizace upozornila na nový koronavirus 9. ledna, kanadský startup BlueDot sledující globální informace o nemocech epidemii „předpověděl“ už 31. prosince. Jak se mu to podařilo? Pomocí analýzy velkých dat a se zapojením umělé inteligence.

Podpořte Reportér sdílením článku