PODCAST: Haló, to je policie? Tady Jan Pirk

Lidé

Rok 2020 byl velmi zvláštní, říká kardiochirurg Jan Pirk v rozhovoru, jehož kompletní audioverzi si můžete poslechnout v pořadu Host Reportéra na konci tohoto článku nebo na vašich podcastových platformách: „Zažil jsem i pár nepříjemností, které bylo třeba řešit s policií...“ Profesor Jan Pirk s redaktorem Tomášem Poláčkem pravidelně běhá, proto si tykají.

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII

Dostal ses někdy, Honzo, do konfliktu s policií?

Stala se mi neuvěřitelná příhoda. Jak asi víš, už dávno máme lékařský triatlonový oddíl…

 

… to vím, v jeho dresu jsi běžel newyorský maraton.

Vidíš.

 

Musím si to pamatovat, protože jsem na tebe byl patnáct kilometrů nalepený!

No jo, ale když jsme ten oddíl v devadesátých letech zakládali, bylo potřeba zařídit bankovní účet, což jsme se vydali učinit se synem a jedním kolegou lékařem do banky na Žižkově. Za přepážkou sedělo příjemné mladé děvče, tak jsme si povídali, ale najednou dovnitř vrazili dva policisté a zařvali, ať se nikdo ani nehne.

 

Kolik lidí v bance bylo?

Právě, že z klientů jenom my tři. Postupně se ukazovalo, že zatímco my jsme se bavili s děvčetem a chystali založení účtu, o pár okének vedle kdosi potichu vytáhl pistoli, sebral peníze a zmizel. Obsluha sice zmáčkla alarm, ale bylo pozdě a ti dva policisté z nejbližšího okrsku si mysleli, že jsme loupili my. Za chvíli dorazili i hoši z kriminálky ozbrojení samopaly, ale nakonec se vysvětlilo, že my nic nevykradli; že se jenom chceme věnovat triatlonu.

 

Víš dnes, o co tehdy šlo?

Upřímně řečeno, raději jsem se pak už ani moc neptal, aby jim moje zvědavost nepřipadala podezřelá.

 

Zažil jsi někdy policejní zásah u vás v IKEMu?

Loni. Moje paní sekretářka měla zrovna dovolenou, když do práce přišly dvě obálky a v nich cosi drobného, podezřelého. Obálky byly popsány čínsky a arabsky. Tehdy se zrovna dost psalo o novičoku, vzpomněl jsem si i na antrax, a tak jsme nakonec raději zavolali policii. Zároveň jsem se dovolal i své paní sekretářce, která má vždycky o všem přehled, ale tentokrát řekla, že o obálkách netuší nic. To už přišli dva prima kluci policajti z Kunratic, a jakmile pochopili situaci, raději zavolali i speciální oddíl, takže za chvíli kolem IKEMu svítily majáky, řvaly houkačky, a dovnitř naběhli těžkooděnci, z nichž nejmenší měl 190 centimetrů. Začali jsme projednávat situaci, ale najednou mi volala zpátky paní sekretářka.

 

Na něco si vzpomněla?

Ano, na to, že si před čtyřmi měsíci objednávala z práce přes internet nějaká semínka. A policisté řekli, že teď tedy máme dvě možnosti: „Buď obálky odvezeme, a vy už jejich obsah nikdy neuvidíte, nebo je otevřeme.“ Policista z Kunratic, který tam byl jako první, se nabídl, že obálky otevře, velitel přikývl, ale všechny ostatní poslal ven se slovy: „Aby se snížily případné ztráty!“ Samozřejmě to byla semínka, a tak vzápětí mohl odvolat přijíždějící protichemickou jednotku.

 

To jsi mě pobavil, teď ale vážněji. Je pravda, že ses poslední dobou stal několikrát obětí klamavé, respektive podvodné reklamy?

Je. Začalo to v podobné době, loni na jaře. Na internetu se objevily reklamy, ve kterých doporučuju léky na hubnutí, ale to ještě nebral nikdo moc vážně, pravděpodobně je ani nikdo nekupoval, a tak to brzy vyšumělo. Pak se ale objevily skoro současně dva další problémy, z nichž jeden mi připadal výrazně vážnější.

 

Tak mi nejdřív pověz o tom méně vážném.

Kdosi začal nabízet náš dům k pronájmu, a prohlídku podmiňoval složením zálohy. I tohle bych zvládl vyřešit bez policie, ale podvod třetí mě už trápil hodně. Na internetu se tentokrát objevil inzerát, že prý doporučuji zázračný potravinový doplněk, který lidem prodlouží život o šestnáct až jednadvacet let, a po čtrnáctidenním užívání odstraní z vašich cév 3 400 gramů cholesterolu... S hubnutím nemám nic společného, ale cévy jsou mým oborem, navíc u toho byla moje ukradená fotka, vymyšlený, nesmyslný rozhovor, a tahle kombinace mohla lidi klamat.

 

Klamala?

Bohužel. Nejdřív se mi ozývali kamarádi, co prý je to za hloupost, že jim to ke mně nesedí, ale pak se začali hlásit další lidé z Česka i Slovenska. Potkal jsem třeba zaměstnance od nás z nemocnice a ten říká: „Moje maminka si to koupila, i s poštovným zaplatila jedenáct set korun…“ Když slyšíš tohle, končí sranda, a tak jsme se současně IKEM i já obrátili na policii. Tam sice byli velmi milí a ochotní, ale v podstatě řekli, že se mám obrátit na občanskoprávní řízení. K podobným případům podle všeho patří bezmoc, protože podvodník pravděpodobně sídlí někde na Bahamách nebo na Panenských ostrovech a může být v naprostém klidu.

 

Na rozdíl od tebe.

Přesně tak. Já v klidu nebyl, protože jsem se postupně dovídal o dalších lidech, kteří si ty prášky koupili. Nedávno se ale stala zvláštní věc – jeden z mých pacientů mi poslal příbalový leták z toho přípravku, a v něm byl uvedený kontakt na advokátní kancelář, která dodavatelskou firmu zastupuje v České republice. Byl jsem si jistý, že mi telefon nikdo nezvedne, ale kupodivu se ozvala ochotná paní, kterou jsem překvapil. Řekla, že tu firmu skutečně zastupují, mimochodem prý sídlí někde na Kypru, ale s klamavou reklamou nemají nic společného a prošetří to. Do toho začala o podvodu informovat média a minulý týden se mi ulevilo. Reklama z internetu zmizela, žádné nesmysly už žádný vymyšlený Pirk nepropaguje.

 

Tak snad to vydrží!

Snad to pro mě ten zvláštní rok 2020 uzavřelo. A rok 2021 bude lepší – i když já jsem nevyléčitelný optimista.

 

Celý rozhovor si poslechněte zde, nebo na všech podcastových platformách pod heslem Host Reportéra: Jan Pirk.

 

 

 

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama