PODCAST: Česko může být pro EU skvělý čertík, říká Tomáš Sedláček

10. listopadu 2021

Tomáš Binter

Od vstupu do Evropské unie trochu nevíme, co se sebou, říká ekonom Tomáš Sedláček v novém díle Reportér Radiopodcastu. Česko by přitom podle něj mohlo hrát v Evropě užitečnou roli, ve které bychom naplno využili naši zdravou skepsi a schopnost nepodléhat ideologiím.

Od pádu socialismu uplynulo dvaatřicet let, vstup do EU přišel zhruba v polovině této doby. Ekonom Tomáš Sedláček jej vidí také jako moment, který odděluje dva různé poločasy. „K Evropské unii máme zvláštní psychoekonomický vztah. Do našeho vstupu v roce 2004 jsme se opravdu snažili dohánět západní země a nechtěli zůstat někde napůl cesty v zemi nikoho. A potom, jako kdybychom ztratili cíl a ocitli se v jakémsi vzduchoprázdnu, začali jsme brblat a přešlapovat, jako bychom se chtěli zase vracet zpátky,“ říká ekonom Tomáš Sedláček. Podle něj může stát Česko brzy před otázkou, zda se chce více zapojovat do dění v rámci EU, nebo zůstat stát někde na okraji mimo hlavní scénu.

„Evropa přitom Česko hrozně potřebuje. Jsme úžasně skeptičtí, nepodléháme ideologiím, můžeme hrát velmi užitečnou opoziční roli,“ říká Tomáš Sedláček. „Pokud by se podařilo zapřáhnout toho čertíka do pluhu, bylo by to dobře pro nás i pro celou Evropu,“ myslí si. Důležité podle něj ale je, aby Česko správně uchopilo onu opoziční roli. „To neznamená například říkat, že nápady na ozeleňování ekonomiky jsou blbost. Ale říct, na potřebě zelenější ekonomiky se shodneme a my tu máme recept, o kterém jsme přesvědčeni, že je lepší,“ popisuje ekonom.

Tomáš Sedláček je přesvědčen, že Čína ani Rusko nemohou v dlouhodobé perspektivě konkurovat euroamerickému demokratickému modelu. „My se na začátku zdáme hrozně pomalí, protože se o všem hrozně dlouho hádáme a radíme, ale pak z toho často vyroste světová věc,“ říká Sedláček a připomíná, že liberální demokracie dokázala porazit nacistickou i komunistickou totalitu.

Pro Česko se ukázala sázka na obchody s Ruskem nebo Čínou jako lichá. „Zároveň se ale jako liché ukázaly i ruské a čínské hrozby – ať kvůli vyhoštění agentů, nebo návštěvě Tchaj-wanu. Zachovali jsme se sebevědomě a vůbec nic se nestalo,“ zdůrazňuje Tomáš Sedláček.

Jak vidí budoucnost Evropy? Bude se měnit po brexitu? Které země má on sám nejraději a kde se cítí podobně jako doma? Jaké další téma může podle Tomáše Sedláčka sjednotit celý svět? A jak se bude vyvíjet „Republic of Internet“? Poslechněte si celý Reportér Radiopodcast.

Celý rozhovor ze série Reportér Radiopodcast si můžete poslechnout zde:

Podpořte Reportér sdílením článku