Pod povrchem vzteku

Názory

Málokdo dnes vypráví dějiny České republiky, vzniklé v roce 1993, jinak než jako dějiny korupce v rozkradeném státě. Leč pod zlověstným příkrovem běží normální život, který se životu v „rozkradené zemi“ nepodobá.

Audio
verze

Říká se u nás: postavy, které naši dnešní republiku dobře či hůře budovaly, jsou zloději, kteří si nahrabali, a politika je proto svinstvo, které si domlouvají ti nahoře.

Nejoblíbenějším nástrojem politického zápasu je kletba „zvažuji podat trestní oznámení“ jako odpověď na obvinění, že ten a ten „krade“. Kolem těchto postojů se rozvíjí veřejná debata. Krade, či nekrade? Ta debata chvíli trvá, pak pomalu dohasíná, vytlačena nějakým novějším obviněním. Trestní oznámení obvykle nikdo nepodává, protože každý se spíš spoléhá, že se na to zapomene, než na spravedlnost, kterou zajišťují orgány státu.

Tak se v jednom chumlu melou pachatelé i nevinní. Pro veřejnost jsou zaměnitelní. Dotyčný je nevinný, nebo je to další nepotrestaný darebák. Sami si to rozhodněte. Nikdo si už nepamatuje, jak to s dotyčným bylo, něco ukradl, nebo mu něco ukradli, každopádně je to taky darebák, to narážím na Švejka. Spravedlnost mají v rukou média, politická veřejnost a hospoda a semílají to všechno v jeden chuchvalec samozvaných žalob, samozvaných rozsudků a sprostoty typu herce Jandáka, která se šíří jak chřipka.

Je nepřehledno. Pro jedny je to nepřehledno dobré, pro druhé nikoliv. Poctiví se topí v pomluvách, to jsou oběti. Gauneři mají pověst čestných, to jsou vítězové.

 

V lepších zemích honí gaunery policie, prokurátoři a soudci. Politici se do toho pletou jen zdráhavě. Obvinit někoho falešně, natož vynášet soudy nebo veřejně krýt gaunera může politiky stát kariéru. Naši politici se nezdráhají. Falešná obvinění, lži či pokusy krýt kamarády gaunery jim procházejí. Důležité nejsou soudy a rozsudky, na ty kašle už i prezident, důležité je veřejné mínění a práce s ním. Většina politiků řekne bez zábran cokoliv. S důkazy se nikdo nepáře, však se zapomenou. Kolik lží už naházeli na lidi i státní orgány premiér a prezident.

Když se to všechno sečte dohromady, už léta je veřejnost masírovaná teoriemi o rozkradené zemi a o svinstvu, které je „nahoře“. Přispívají k tomu všichni, zloději, korupčníci, orgány činné v trestním řízení, politici, hospoda i média. Konání spravedlnosti přešlo z rukou kompetentních institucí do rukou všeho lidu a mínění a správný názor platí víc než soudní rozsudek, že, prezidente Zemane. Měli jsme různé restituce, rehabilitace, z nichž pachatelé vyklouzli. Zakládáme si na nové křivdy a to vyklouznutí se nemusí opakovat.

Leč pod tímto zlověstným příkrovem běží normální život, který se životu v „rozkradené zemi“ nepodobá. Země sice nevzkvétá, ale postupně přec jen bohatne – a bohatnou i lidé, což lidé neradi přijímají. Vypadá to záhadně, jako by rozkradení a korupce působily na rozvoj státu blahodárně. To nepůsobí, spíš je to tak, že všechno to hnusné, všechny ty lumpárny nejsou tak rozsáhlé, aby země byla v rozvalu a úpadku, jako kdyby byla rozkradená. Že proti vlnám skepse, pesimismu, vzteku a nenávisti působí také síly, které umožňují, že se v republice dá i slušně a čestně žít. Jen si to spočítejte: na hranicích žádný vyzbrojený nepřítel, vnitřní rozklad státu, ohroženého Babišem, bude překonán, není nezaměstnanost, není hlad, síly zla jsou pořád spíš komické než hrozivé, právní stát přežije.

Tato stať neznamená, že zločinci nemají být stíháni či že kritika má mlčet. Znamená pravý opak, zločinci mají být stíháni včas a jasně a neochvějně. Kritika má být ostrá, ale má se věnovat faktům, nikoliv „názorům“. Sám to znám, když někoho kritizuji, nedočkám se reakce na fakta, nýbrž nadávek, že jsem byl komunista, psal do Rudého práva a dnes obrátil. Kdo by si neodplivl. Jenže jsem nebyl komunista a nepsal do Rudého práva. Jen jinak vyprávím soudobé české dějiny.

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama