PODCAST: Jachtař v potížích. Vězení mě čeká každým dnem, ví David Křížek

Lidé

David Křížek, legendární muž českého závodního jachtingu, by měl za pár dnů přijímat gratulace k devětačtyřicátým narozeninám. Žádnou oslavu ale neplánuje: „Je dost dobře možné,“ říká, „že už budu ve věznici; vypadá to na plzeňské Bory nebo České Budějovice.“

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII

Odsouzený je za úvěrový podvod v komplikované kauze tunelování kampeličky Metropolitní spořitelní družstvo: „Dobře vím, že jsem kdysi udělal chybu. Že jsem byl naivní, finančně nepříliš gramotný a uvěřil jsem lidem, ke kterým jsem měl přistupovat opatrně,“ říká David Křížek.

„Vyšetřování se táhne už devět let, vlastně od momentu, kdy se nám narodilo první ze dvou dětí. Devět let se probouzím se staženým žaludkem, ale teprve teď všechno vygradovalo.“ Křížek žil dlouhodobě s pocitem, že dostane trest podmíněný, ale pražský Vrchní soud ho v květnu poslal za mříže na tři a půl roku nepodmíněně.

„Když jsem byl před týdnem na jachtařském mistrovství republiky,“ říká v podcastu, „myslel jsem na to, že to je nejspíš na dlouhou dobu poslední závod, a propadl se do depresí.“ K čemuž se vztahuje perlička: David Křížek si vždycky přál mít více medailí z mistrovství republiky, než kolik je mu let, a teď jich má přesně padesát. „Takže to vypadá, že se skóre brzy přehoupne zase ve prospěch věku, protože sbírku pár let nerozšířím,“ směje se.

Soudy stále pokračují, a tak se může stát, že bude David Křížek ve vězení ještě déle. „Na druhou stranu mám kolem sebe spoustu lidí, kteří věří, že jsem nic nezpůsobil vědomě, že jsem se spíš stal nástrojem trestného činu. A spousta těch lidí za mě bojuje. Ani já bojovat nepřestávám a zatím jsem nepřišel o všechnu naději – opravdu si nechci připustit fakt, že léta skoro neuvidím svou ženu a děti.“

Celý rozhovor s Davidem Křížkem si poslechněte přímo zde nebo na vašich podcastových aplikacích. Poslední pasáž je uzamčena pro věrné fanoušky, kteří nás podporují na stránce Patreon.

 

 

 

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama