Tři, dva, jedna, start! Do vlastního byznysu

Post Image

Tři, dva, jedna, start! Do vlastního byznysu

Play icon
9 minut

Profimedia.cz

Mít tak jednou vlastní firmu… Před zájemci o soukromé podnikání se otevírají nové možnosti. Základní znalosti mohou získat v bezplatných kurzech, v nichž si otestují a upraví své podnikatelské záměry. Mnohem snazší je i získání úvěru na rozjezd firmy v bance. Díky podpůrným programům už rozhodně není třeba přemýšlet o zástavě domku po babičce.

Jakub Tížek se před pár lety pustil do vlastního podnikání. Chtěl rozjet firmu, jež by se zabývala hodnocením kvality jazykových škol. Jenže se mu to nedařilo. Nakonec ho rozjezd stál půl roku času, dvě stě tisíc korun, a kdyby započítal i čas, který svému projektu věnoval a nevydělával si místo toho někde na brigádě, bylo by to dalších nejméně tři sta tisíc. Vědomosti a kontakty využil v rozjezdech dalších firem. Ale z téhle zkušenosti vytěžil ještě něco – poznání, že podnikání je třeba se naučit. A nejlépe dříve, než to bude drahé.

Pustil se tedy do toho, že začal organizovat kurzy, v nichž se o základech podnikání učí ti, kteří ještě nezačali. Projekt s názvem Podnikni to! se postupně rozšířil na univerzitách, funguje ve spolupráci s některými městy a dále se rozrůstá.

„Podle naší zkušenosti se spousta lidí dívá na podnikání tak, že obnáší spoustu byrokracie a je na to zapotřebí spousta peněz. Mají pocit, že ke startu si musíte zařídit IČO a půjčit peníze. A to spoustu lidí odrazuje od toho, aby o tom začali i jen uvažovat,“ říká Jakub Tížek, podle něhož tak zbytečně spadne pod stůl spousta zajímavých nápadů, z kterých by jednou mohly být fungující firmy.

Proto se jeho projekt zaměřuje na lidi, kteří by o podnikání teprve začínali uvažovat. „Nepomáháme začínajícím podnikatelům, ale nepodnikatelům, kteří mají nulové zkušenosti, jenže by si to chtěli zkusit,“ vysvětluje Tížek, jemuž bude v květnu dvacet devět let.

„Naším cílem je zpřístupnit lidem podnikání, ukázat jim, jak lze objevit podnikatelský nápad, jak s ním pracovat, za kým jít, jak si nápad otestovat a třeba i zjistit, že není dobrý, což zpravidla hned ten první nebývá,“ říká. Absolventi kurzů si ale podle něj jednak uvědomí, že možnost samostatného podnikání vůbec existuje. Získají také sadu znalostí a dovedností, které jim pak pomohou, aby si otestovali i další nápady a poznali takový, s nímž se lze do skutečného podnikání pustit. „Podnikat se člověk musí naučit, stejně jako třeba vařit nebo tancovat, ale učit se to tak, že si někde půjčím peníze a pak začnu něco zkoušet, je neefektivní a taky dost drahé. Neúspěch pak může člověka na dlouho, někdy i na celý život od podnikání odradit. My to lidi učíme ještě v té fázi, kdy je poznávání slepých uliček nic nestojí,“ popisuje zakladatel projektu Podnikni to!

Podpořte Reportér sdílením článku