Nesem vám... Reportér. Velká vánoční ochutnávka

Homepage

Našli jste mezi vánočními dárky předplatné magazínu Reportér a zajímá vás, co v něm vlastně vychází? Nebo o předplatném ještě uvažujete? Připravili jsme ochutnávku zážitků, jaké vás příští rok čekají.

Odemykáme dvacet článků (a jeden jako bonus), které jsme publikovali v průběhu letošního roku. Snad si cestu k našim textům budete nacházet i nadále – ať už v tištěné  či digitální podobě, případně v audioverzi. Některou z variant předplatného magazínu Reportér si můžete vybrat zde.

 

 


 

Martin Žufánek: Destiluju, tedy jsem

 

text Tomáš Poláček / foto Tomáš Třeštík

Březen 2017

 

Rodině Žufánkových může být jedno, jestli se o ní píše, reklamu už vlastně nepotřebuje. Všechny destiláty z rodiného lihobvaru v Boršicích u Blatné snadno a rychle prodá, stále častěji ji trápí vybílený sklad. Má tisíce zarytých fanoušků – v dnešním Česku neexistuje o moc sympatičtější značka než právě Žufánek. Jenomže proč právě ona?

 

Kompletní verze zde

 

 


 

Filmové trháky. Krasomila vládne všem

 

text Jiří Štický

Červenec 2017

 

Pohádky a legrace – tak lze vymezit historicky nejpopulárnější české a československé filmy. Divácky nejúspěšnějším doma vyrobeným filmem všech dob je Pyšná princezna, do první desítky patří snímky Vesničko má středisková či Limonádový Joe. Dějiny československé kinematografie a velký předhled nejúspěšnějších filmů všech dob.

 

Kompletní verze zde

 

 


 

Šlachta, smrt a balkánská lest

 

text Jaroslav Kmenta

Leden 2017


Začalo to podezřením, že se chystá vražda vysoce postaveného policisty Šlachty. Pak přišla spolupráce policie s balkánským bossem a případ se změnil ve válku policistů: na jedné straně protimafiánský ÚOOZ, na druhé inspekce bezpečnostních sborů. Padla obvinění policistů, mnozí odešli do civilu. Jak si organizovaný zločin vede dnes?

 

Kompletní verze zde

 

 


 

Kohout vs. Boučková: Rozkoly a sblížení

 

text Robert Čásenský / foto Tomáš Třeštík

Leden 2017

 

Před čtyřiceti lety je na čas sblížila Charta 77, pak ještě společné bytové divadlo. Potom se jejich cesty na dlouho, hluboce a za dost dramatických okolností rozešly. Nakonec se dcera a otec, Tereza Boučková a Pavel Kohout, oba úspěšní spisovatelé, opět sblížili. V unikátním společném rozhovoru mluví o politice i o svém vztahu.

 

Kompletní verze zde

 

 


 

Zlatá Ester: Mimozemšťanka na sněhu

 

text Tomáš Poláček / foto Tomáš Třeštík

Leden 2017


Ten prosincový víkend v Cortině d’Ampezzo byl nervákem pro všechny zúčastněné. Ester Ledecká si už po osmifinálové jízdě na malou chvíli myslela, že prohrála, a že si tudíž může sbalit snowboard. My jsme měli prvních čtyřiadvacet hodin pocit, že se s námi Ester nebude bavit, že jsme sem přijeli zbytečně, ale… Ale začněme od začátku.

 

Kompletní verze zde

 

 


 

Hotel Svidník

 

text Petr Placák / ilustrace Tomski & Polanski

Červenec 2017


Hostinská zírala. Břicha měli jako prosincoví vepři. Dali si několik kalíšků vodky. Když se jim podařilo mastnotu trochu rozředit, slova se ujal Placák. „V jaké době to vlastně žijeme?“ řekl, napil se piva, vyfoukl kouř… Tak začíná povídka Petra Placáka, který se s kamarády Peňásem, Stoilovem a Topolem vydal na výlet do dějiště krvavé bitvy. 

 

Kompletní verze zde

 

 


 

Musa: Hovory k sobě

 

text Tomáš Poláček / foto Tomáš Třeštík

Květen 2017


Je introvertní, dobrých kamarádů má jen pár. „Musa?“ smějí se ti, kteří ho znají nejlépe. „Fantasticky hrával hokej, vykašlal se na to. Pak se stal nejlepším českým tatérem. Až z něj bude slavnej a módní výtvarník, sekne i s tímhle, on je zvláštní...“ Vystavuje v pražském Mánesu, my za ním vyrážíme do Budapešti, kde žije s herečkou Vicou Kerekes.

 

Kompletní verze zde

 

 


 

Jízda ochcanou strání aneb rudí se škvaří

 

text Miloš Doležal / ilustrace Tomski & Polanski

Listopad 2017

 

Jak se žilo v režimu, od jehož pádu letos uplynulo již osmadvacet let? Spisovatel a publicista narozený v roce 1970 přináší „kaleidoskop mžitků z městečka sedmdesátých a osmdesátých let v Československé socialistické republice“. Objevují se v nich hrozící hrobař, párky určené jen pro soudruhy i hry dětí u zarostlého židovského hřbitova.

 

Kompletní verze zde

 

 


 

Branky, body, problémy

 

text Marek Šálek a Tomáš Poláček

Červen 2017


Samota, bezradnost, obava z neodvratně se blížící, přitom té delší části života. Dvě sebevraždy českých fotbalistů v jednom měsíci naznačují, že duše vrcholových sportovců jsou zranitelnější, než jak to vypadá z televizních obrazovek a bulvárních afér. Proč je pro ně tak těžké věnovat se něčemu jinému? A existuje způsob, jak jim na konci kariéry pomoci?

 

Kompletní verze zde

 

 


 

Youtubeři, hrdinové naší doby

 

text Tomáš Poláček / foto Tomáš Binter

Květen 2017


Akce jménem Youtoubering potrvá na pražském Výstavišti celý den – a první hodinu se zdá být všechno v pořádku. Pak ale dojde k diskusi mezi dětskými návštěvníky a jejich hvězdnými idoly, během níž padne i otázka: „Co byste dělali, kdybyste se neživili youtuberingem?“ A mně začne docházet, že tady je v pořádku jen máloco. 

 

Kompletní verze zde

 

 


 

Hluboce zamrazená tajemství Andreje B.

 

text Jiří Štický

Duben 2017


V případu prostějovské továrny na zamražování pečiva Profrost – jejíž většinu kdysi Andrej Babiš prodal svému Agrofertu a získal tak nezdaněné peníze – se skrývají zajímavé podrobnosti. Firma získala dokonce investiční pobídku, která jí umožnila neplatit od roku 2011 žádné daně. Profrost je názornou ukázkou Babišova daňového matrixu.

 

Kompletní verze zde

 

 


 

Česká hvězda na Dakaru

 

foto Marian Chytka / text Tomáš Poláček

Leden 2017

 

Před sedmi lety jsem ho potkal v Argentině. Dvacetiletý vyjukaný kluk ze Vsetína, začínající student práv. Už tehdy trochu fotil – hlavně bratra Viktora, který na Rallye Dakar závodil. Nikdy by mě ale nenapadlo, že se z něj stane světová hvězda mezi fotografy motorového sportu. Svůj první foťák přitom Marian Chytka dostal teprve před devíti lety. 

 

Kompletní verze zde

 

 


 

Tady ožil chcíplý pes. Možná až příliš

 

text Tomáš Poláček / foto Radek Kalhous

Únor 2017

 

Před čtyřiceti lety tady vznikla první malinká sjezdovka. Před třiceti lety tu byla zimní oáza pro brněnské policisty. Před dvaceti sem začali jezdit lyžaři kvůli neobyčejnému klidu, který si žárlivě střežili. Před deseti lety vznikl plán vybudovat velkolepé středisko, a dnes už víme, že byl překonán. Dolní Morava vzbuzuje silné a rozporuplné emoce.

 

Kompletní verze zde

 

 


 

Pošlete peníze a pak jste… víte kde

 

text Jiří Štický

Březen 2017

 

Dáte desítky tisíc a na základě příslibů uvěříte, že za pár let budete mít k milionu – stačí se stát platícím členem „nákupního společenství“ Lyoness. Problém je, že mnozí z těch, kteří peníze poslali, viděli jen zlomek. Nebo nic. Je mezi nimi například legendární fotbalista Antonín Panenka, firma s centrálou v Rakousku sponzoruje i pražskou Slavii. 

 

Kompletní verze zde

 

 


 

Kde je Tonda?

 

Irena Obermannová / ilustrace Tomski & Polanski

Srpen 2017

 

Oblíkla se do černýho. Vybrala kraťásky s třásněma, síťovaný punčocháče, bagančata (dala za ně balík) a nátělník s lebkou (vynikla tak její nová kérka). Hlavně přebít tu hubenou hnědovlásku s něžným kukučem! Nesnášela ji. Byly s ní samý potíže… Povídka Ireny Obermannové se odehrává poblíž uprchlického tábora v Bělé pod Bezdězem.

 

Kompletní verze zde

 

 


 

Bojovníci za pípou

 

text a foto Marek Šálek

Červenec 2017

 

Ještě pořád můžete narazit na venkově na hospodu jako z časů před sto lety, malebnou, s vlaštovčími hnízdy pod stropem. Jenže takové podniky mizí. Vybaven bicyklem, vydal se náš reportér zjistit, jak zasáhly hostince na vesnicích dvě nová opatření: zavedení EET a zákaz kouření. A nebojte, nepřivezl jen nostalgické a pochmurné zprávy.

 

Kompletní verze zde​​​​​​​​​​​​​​
 

 


 

Radůza: Už toho bylo moc i na mne

text Tomáš Poláček / foto Tomáš Třeštík

Červen 2017

 

V lednu oslovila fanoušky: „Moji milí! Nádoby, v nichž spočívají naše duše, jsou jen křehké skořápky. Praskliny, jež v posledních měsících utrpěla ta moje, mne nutí, abych se stáhla do své ulity a dala jí čas k zesílení...“ Co se stalo?! Radůzu znám dvacet let. Nikdy jsem ji neviděl kouřit, ale teď si zapaluje cigaretu. Veselé povídání nás nečeká.

 

Kompletní verze zde​​​​​​​​​​​​​​

 

 


 

Potkanova skrýš

 

text Jaroslav Kmenta

Srpen 2017

 

Trpíte-li nostalgií po devadesátých letech, není od věci podívat se na Slovensko. Tehdy tam mafiáni spolupracovali s tajnou službou; vraždili se navzájem a vraždili jiné – na objednávku státní moci. Příběh má rovněž český rozměr a české kulisy. Byla u toho i postava známá z jedné politické vraždy – muž s přezdívkou Potkan.

 

Kompletní verze zde​​​​​​​​​​​​​​
 

 


 

Vidět fašanek a zemřít

 

text Tomáš Poláček / foto Johana Pošová

Březen 2017

 

Věřte, že to vyjde skoro nastejno. Pokud vyrazíte do Amazonie na rituál s magickou liánou duše, rozšíříte si vědomí, bude vám nádherně, bude vám příšerně, snad ve zdraví přežijete. A totéž platí, zajedete-li na fašanek do Velké nad Veličkou. Na žádnou z těch výprav do smrti nezapomenete, nicméně při druhé ušetříte padesát tisíc korun. 

 

Kompletní verze zde​​​​​​​

 

 


 

Chutě Lucque & spol.

 

text Michal Musil / foto Marek Kučera

Září 2017

 

Jedním z nejúspěšnějších byznysmenů v oboru kvalitní gastronomie v Česku je Ital. Riccardo Lucque začínal jako šéfkuchař vybrané restaurace, dnes reprezentuje skupinu vyhlášených podniků, kterou vybudoval se svým dlouholetým českým spolupracovníkem. Vyšla sázka na bistra La Bottega – dnes už je jich pět a chystají se další.

 

Kompletní verze zde​​​​​​​​​​​​​​

 

 


 

A třeba se stal zázrak

 

text Martina Riebauerová / foto Michal Sváček

Leden 2017

 

Ještě mu nebylo třicet a lékaři mu dávali půl roku života. Někteří by to zabalili, on se rozhodl svůj vyměřený čas využít. Text, který vyšel v Reportéru v listopadu 2016, byl vlastně jeho nekrolog. Ženatý otec tří malých dětí tehdy věděl, že zemře. Toto je druhý díl příběhu Stanislava Vajdy, který onemocněl rakovinou lymfatických uzlin… a přežil. 

 

Kompletní verze zde​​​​​​​​​​​​​​

Reklama
Advertisement
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama
Advertisement