Padesátimilionový festival nabídne Čechům Stinga

Kultura

Vedle Hradce a Ostravy má svůj velký hudební festival konečně i hlavní město. Metronome přiveze do Prahy o posledním červnovém víkendu na čtyřicet hudebních těles. Nejzářivější hvězdou bude britský zpěvák Sting.

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII

Loni Iggy Pop a Foals, letos Sting a Kasabian. Druhý ročník pražského hudebního festivalu Metronome nabídne koncem června ještě lepší jména než ten premiérový. Sting zahraje na Výstavišti v pražských Holešovicích v pátek 23. června večer, Kasabian o den později.

Celkem si mohou návštěvníci festivalu vybrat ze zhruba čtyřiceti koncertů. „Program máme záměrně uzpůsobený tak, aby se koncerty příliš nepřekrývaly. Kapely také nebudou hrát jen krátké festivalové sety na čtyřicet či padesát minut, vystoupení by měla být nejméně hodinová, u hlavních hvězd ještě delší,“ popisuje organizátor festivalu David Gaydečka.

Hlavní pódium u Křižíkovy fontány bude doplněno o mobilní tribuny, které vytvoří jakýsi koncertní amfiteátr. To by podle pořadatelů mělo ještě vylepšit atmosféru při těch největších vystoupeních.

Lístky právě na tyto tribuny se také nejrychleji prodávaly, přestože jsou nejdražší. Běžné dvoudenní vstupenky jsou v předprodeji stále ještě za 1 890 korun, na místě se budou prodávat za 2 290. Děti do deseti let, respektive 140 centimetrů výšky mají vstup s rodiči zdarma.

 

Neobvyklá místa i vystoupení

Vedle hlavních hvězd budou nejspíš přitahovat pozornost návštěvníků Ester Rada, Birth of Joy, Solomun či Young Fathers. Z českých jmen je to pak David Koller, Monkey Business, Lenny či Klara & The Pop. 

„Vystoupení českých muzikantů domlouváme tak, aby to nebyl jen jeden z řady koncertů, ale aby zahráli něco speciálního. Ewa Farna tak předvede divákům svůj polský repertoár, který je hodně jiný než ten, který známe z Česka. Monkey Business budou mít zase svůj koncert jako poctu Georgi Michaelovi. David Koller si pozval speciální hosty. Neobvyklá budou i další vystoupení,“ slibuje David Gaydečka.

Program je rozdělen na pět pódií, druhé největší bude stát až v zadní části Výstaviště, kam lidé při běžných návštěvách areálu málo zavítají: teď tedy budou mít motiv i příležitost.

Nejdéle se bude hrát na Moon Stage a Club Stage, které budou uvnitř pavilonů. Speciálně na Moon Stage bude program končit opravdu až nad ránem.

 

Dostat se na třicet tisíc

Za festivalem stojí dlouholetí pořadatelé úspěšného festivalu United Islands of Prague, tentokrát i s novým partnerem, jímž je investor Libor Winkler. Ten vlastní v pořádající firmě poloviční podíl, David Gaydečka a Martin Voňka každý po čtvrtině. Rozpočet letošního, druhého ročníku festivalu se blíží padesáti milionům korun.

Gaydečka s Voňkou původně plánovali, že s Liborem Winklerem hlavně zkonzultují svůj dlouhodobý byznys plán, případně jej požádají o pomoc s oslovením nějakého investora. Nakonec se investorem stal rovnou Winkler.

Organizátoři Metronome by se rádi do svého pátého ročníku dostali na třicet tisíc návštěvníků. Což není nesplnitelný cíl, uvážíme-li, že mimopražské festivaly Rock for People a Colours of Ostrava se na této hranici pohybují, nebo ji jako v případě Colours výrazně překračují.

„Nejsme snílci, kteří by si představovali sto tisíc diváků jako na budapešťském Szigetu,“ říká David Gaydečka. V ideálním případě by podle představ organizátorů návštěvnost měla být rovnoměrně rozdělena mezi tři skupiny diváků – třetina z Prahy, třetina mimopražských z České republiky a třetina ze zahraničí.

Pokud festival opravdu dál úspěšně naroste, nechtějí organizátoři přidávat na počtu pódií a kapel, ale na kvalitě. „Jednoduše řečeno, by to nebyl jeden Sting a jedni Kasabian, ale typově dva Stingové a dvoje Kasabian,“ říká Gaydečka.

 

Kemp na hranici Stromovky

Loňský první ročník zaznamenal necelých osm tisíc prodaných vstupenek, letos to bude přes dvanáct tisíc a organizátoři očekávají, že návštěvnost poroste i nadále s tím, jak si budou Pražané postupně zvykat na pravidelně konanou velkou akci a mimopražští zase na to, že se i v Praze na festivalu dá zůstat déle než jeden den. Zatím totiž řada návštěvníků velkých hudebních akcí v hlavním městě ještě během noci odjíždí.

„Máme stanové městečko vzadu v areálu na hranici Stromovky, čímž zajišťujeme možnost cenově dostupného ubytování,“ popisuje Gaydečka. Letošní kapacita je pět set míst, do budoucna je možné další rozšiřování. „No uznejte, není to hezká představa, že si poslechnete Stinga, dáte pivo a jdete pár kroků do stanu? I my tam možná budeme přespávat,“ říká David Gaydečka.

První koncert festivalu Metronome, jehož název odkazuje na kyvadlo na místě Stalinova památníku a zároveň na základní muzikantskou pomůcku, začíná v pátek 23. června ve 14.30, poslední vystoupení pak skončí v neděli o půl páté ráno. Vedle samotných koncertů na návštěvníky čeká i další zábavný program od partnerů festivalu.
 

Podrobný program, mapu areálu, prodej vstupenek a další informace najdete zde: www.metronomefestival.cz.
 

Snímky některých dalších zajímavých kapel najdete v naší galerii.

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama