Babiš, kobra v kurníku

Názory

Temnota, panika a frustrace padla v červnu na rozličné kritiky Andreje Babiše. Průzkumy veřejného mínění indikovaly, že Babišovo ANO by s velkým přehledem vyhrálo volby. Řítíme se do propasti, Babiš je neporazitelný, ozývalo se z mnoha koutů.

V Česku přitom už léta platí, že průzkumy pořízené čtyři měsíce před sněmovními volbami se od skutečného volebního výsledku vždy nějak lišily: jistota, jak dopadnou říjnové volby, zde rozhodně není. Navíc voličské nálady jsou dnes nestálé mezinárodně, například v Británii průzkumy měsíc a půl před volbami ukazovaly drtivé vítězství konzervativců, které se ovšem nekonalo.

Přece by však nebylo správné průzkumy zahazovat – jednu věc naznačovat mohou: že totiž Andrej Babiš se všemi chybami a kostlivci ve skříni až dosud neměl skutečně silného oponenta.

Začít můžeme u jednoho z Babišových nejvýraznějších kritiků, šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska. Jistě má rétorické schopnosti, možná umí definovat problém jako nikdo jiný, potíž je, že za svou dlouhou politickou kariéru nasbíral tolik škraloupů, že už mu prostě část voličů a priori nevěří. Jeho putování po politické scéně, od antikomunisty k zastánci spolupráce s Jiřím Paroubkem a komunisty a zase zpátky k antikomunismu, mu nějakou dobu vycházela, ale donekonečna mu vycházet nemohou. Co hůře – v očích značné části veřejnosti symbolizuje krizi 2012–2013; coby tehdejší ministr financí je spjat s ekonomicky asi nejdepresivnějším obdobím, jaké samostatná Česká republika zažila.

Ve výčtu lze pokračovat dále. Šéf ODS Petr Fiala to asi myslí dobře, ale jako charismatický politik vskutku nevypadá. Spojenectví Starostů a KDU-ČSL se sice prezentuje jako cosi nového, ale lidová strana, pomineme-li občasné verbální úlety jejích funkcionářů, seděla s Babišem roky ve vládě a pouze mírně remcala. Sociální demokracie pak představuje směsici všeho popsaného – s ANO vesele vládli, až náhle pochopili, co je Andrej Babiš zač (přitom to museli minimálně tušit už dávno), z útrob ČSSD pravidelně zaznívají výroky, které urážejí různé skupiny obyvatel, chvíli to vypadalo, že strana koketuje s myšlenkou, že osloví městské liberály, aby je krátce poté patřičně odpudila obratem doleva. A samozřejmě s charismatem ve vedení sociální demokracie to bylo též složité; ale ano, třeba Lubomír Zaorálek překvapí.

 

Jeho opravdová nebezpečí

Není ovšem fér soustřeďovat se pouze na politiky. Účinně čelit Babišovi nebyli až dosud ve své většině schopni ani publicisté, intelektuálové a novináři.

Je jistě pravda, že oni (a politici také) mají ztížené možnosti od chvíle, kdy Andrej Babiš nákupem několika vlivných médií neutralizoval hrozbu, že by o něm něco skutečně neblahého zveřejnila. Přesto nelze Babišovu sílu svádět jen na změny v této oblasti.

Potíží mnoha Babišových kritiků (byť jistě ne všech) je nahrazování věcných informací neustálým opakováním silných názorů a přepjatých hrozeb: třeba, že Babišovo vítězství bude určitě znamenat konec české demokracie a svobody a těžký konflikt s Evropskou unií.

Obecně platí, že když oprávněná varování smícháte s hromadou hysterických výzev, posluchači nevěří žádnému sdělení. A apokalyptické bití na poplach ohledně Babiše přichází často od těch, kteří apokalypsu předvídají skoro celý život; jejich předpovědi se zdají poněkud omšelé.

Navíc se nebere v úvahu, že Babiš se vždy jevil jako pragmatik bez ideologie orientovaný na peníze a moc. A odchod z EU by měl vážné dopady na příjmy jím založeného Agrofertu coby velkého příjemce evropských dotací, hrozil by poškodit i významné obchodní aktivity holdingu v sousedním Německu.

To prosím neznamená, že se Babiše coby premiéra neobávám. Zrovna nezávislá média, která mu leží v žaludku, by za jeho vlády mohla mít těžké časy. A není vůbec příjemná představa, že by tajným službám šéfoval člověk, který až dosud neprojevoval žádné velké skrupule a má rozsáhlé styky s různými policisty.

Přesto podle mě Andrej Babiš není nepřemožitelný démon. Přepjaté emoce ani předčasná odevzdanost ho však  neporazí. •

Reklama
Advertisement
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama
Advertisement