Seriál

Kdo přišel zase na buben?

24 / 09 / 2017

Vidíme muže s bubnem v obklopení dětí. Děti na bubeníka pohlížejí jako na atrakci, fotografa si vůbec nevšímají. Zpovzdálí výjev pozorují dospělí. Jakou novinu asi bubeník rozhlašuje?

Vidíme muže s bubnem v obklopení dětí. Děti na bubeníka pohlížejí jako na atrakci, fotografa si vůbec nevšímají. Zpovzdálí výjev pozorují dospělí. Jakou novinu asi bubeník rozhlašuje?

Musela to být vskutku velká událost, když do vesnice koncem 19. století zavítal fotograf a rozložil svou výbavu uprostřed vsi. Chtěl zřejmě svůj záběr ozvláštnit, proto oslovil obecního hlásného, aby mu postál modelem. Dle záznamu na rubu snímku se tak stalo v moravské Čechyni.

Obecní hlásný býval důležitou postavou. Plnil především roli „hromadného sdělovacího prostředku” – místního rozhlasu. Chodil po vsi a na stanovených místech na sebe hlasitým bubnováním upozorňoval. Tím upoutal pozornost občanů, kteří vybíhali před své domy v očekávání nových informací.

59c7e7df9c40587eec9fff7f MEDIA_ITEM image
Bubeník v Čechyni, kolem roku 1888

Rozsah činnosti hlásného se v různých dobách měnil. Nejčastěji vyhlašoval úřední oznámení a příkazy, například exekuce a veřejné dražby. Úpadce oznámením „přes buben” sděloval, že vyhlásil úpadek, nebo-li, že „přišel na buben”. Mohlo se to vybubnovávat i přímo před obchodem, který šel do dražby. 

Někde hlásný splýval s funkcí ponocného, takže vedle bubínku a paličky nosíval ještě roh. S bubnem zavěšeným přes rameno, paličkami na řemenu a lejstrem v ruce chodíval i obecní policajt, který se choval podobně jako hlásný. Strážník navíc roznášel úřední zásilky a vyřizoval vzkazy z vedení obce.

Obecní strážníci nechyběli při výročních trzích, hodových zábavách, vojenských odvodech či při volbách. Byli vybaveni znaky své úřední moci – měli čepici s odznakem, šavli a později také uniformu. Ve dvojici s hlásným tvořili tým, který požíval ve své době značné úcty.

 

Historik fotografie  Pavel Scheufler se zaměřuje na díla pořízená před rokem 1918. Pro magazín Reportér připravuje seriál  Tajemství historické fotografie. Vybírá a komentuje nejzajímavější kousky své kolekce, které zachycují mimořádné události i každodenní život. Rozhovor s ním si můžete přečíst  zde.
Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat