Kurz koruny: hrozí švýcarský scénář?

15. února 2015

Vývoj kurzu švýcarského franku může být poučením pro Českou národní banku. Švýcarští i čeští bankéři stanovili před časem hranici, nad kterou kurz jejich měny nemůže posílit. Ve Švýcarsku však v lednu rozhodli, že hranici držet nebudou – výsledkem byla panika na trzích a obavy o budoucnost švýcarské ekonomiky.

O švýcarské centrální bance se bude nejspíše jednou psát v ekonomických knihách. Bude se psát o způsobu, jakým se pokusila čelit pro hospodářství nebezpečnému posilování měny – a také o tom, jak v lednu tohoto roku režim oslabování měny ukončila. Nestává se totiž často, aby měna stabilní rozvinuté ekonomiky změnila během desítek minut svou hodnotu o desítky procent.

Případ švýcarského franku je zajímavý pro Českou republiku. Česká centrální banka totiž drží kurz koruny nízko metodou, která je té švýcarské podobná.

Kam uložit peníze

K pochopení věci se musíme vrátit do roku 2011. V Evropě zuřila dluhová krize a americká ekonomika nebyla schopna nabrat kurz směrem k opravdovému oživení (to nakonec přišlo, ale až za nějakou dobu). Rotačky centrálních bank běžely naplno – tiskly peníze ve snaze podpořit chabé ekonomiky. Jde samozřejmě o přirovnání, peníze se tvoří operacemi centrálních bank: miliardy dolarů, eur či liber se tehdy dostaly na trh půjčkami centrálních bank komerčním bankám nebo odkupy cenných papírů, především dluhopisů.

Rostoucí balík peněz v rozporu s obavami mnohých ekonomů nepřinesl inflaci. Naopak, slabá poptávka růst cen přibrzdila, na což centrální banky reagovaly dalším pouštěním peněz do oběhu a snižováním úrokových sazeb.

Na první pohled se zdálo, že centrálním bankéřům ležela na srdci mnohem méně inflace než obavy o to, že ekonomiky neporostou. Do tohoto obrázku dobře zapadaly nulové úrokové sazby (což fakticky znamená žádnou odměnu za spoření) i nevyřčené přání mnoha centrálních bank, aby jejich měna oslabila. To by totiž zvýšilo klesající inflaci a pomohlo ekonomice vyhrabat se z krize po zádech ostatních, neboť slabší kurz zlevňuje domácí zboží na zahraničních trzích, podporuje tak vývozy domácího zboží, tedy domácí produkci.

Podpořte Reportér sdílením článku