Banka roku 2016

Závodníci ve smokingu

Robert Čásenský, Michal Musil
11 / 12 / 2016

Soutěž nejlepších českých bank má za sebou jubilejní patnáctý ročník. Hlavní kategorii v historii soutěže jasně dominují Česká spořitelna a Komerční banka, která je i letošním vítězem. Soutěž, kterou kdysi založili dva mladíci ze společnosti Fincentrum, ukazuje, jak se postupně mění svět financí.

Soutěž nejlepších českých bank má za sebou jubilejní patnáctý ročník. Hlavní kategorii v historii soutěže jasně dominují Česká spořitelna a Komerční banka, která je i letošním vítězem. Soutěž, kterou kdysi založili dva mladíci ze společnosti Fincentrum, ukazuje, jak se postupně mění svět financí.

Vítězové se radují, často se zdviženýma rukama nad hlavou. Přebírají diplomy a ceny, děkují blízkým i svým týmům, někteří si už na pódiu pořizují selfie fotografie. Pro ceny si ovšem nechodí v propocených dresech, ale ve vyžehleném smokingu s motýlkem. V tomhle „sportu“ totiž nerozhodují góly a vteřiny, ale čísla a propočty. Ale o prestiž jde úplně stejně.

Když si ve středu 23. listopadu večer šel předseda představenstva Komerční banky Albert Le Dirac’h na žofínské pódium převzít cenu pro Banku roku, bylo to už šesté vítězství tohoto ústavu. Přesto se jednalo o mimořádný ročník pro tuto banku, letos to totiž bylo vůbec poprvé, kdy šéf KB získal i osobní titul Bankéř roku.

V historickém pořadí se Komerční banka dotáhla o jedno vítězství za Českou spořitelnu, která má na kontě sedm titulů. Pouze ve dvou ročnících vyhrál někdo jiný než tato dvojice – v roce 2008 Raiffeisenbank a v roce 2014 Československá obchodní banka.

 

Mít něco lepšího

Soutěž Banka roku má za sebou již patnáct ročníků. V roce 2002 ji začala pořádat tehdy velmi mladá firma Fincentrum. Tu založili Martin Nejedlý a Petr Stuchlík v roce 2000 původně coby portál o financích. V roce 2001 portál prodali mediální skupině Mafra (a zůstalo jim finanční poradenství, tedy základ dnešního Fincentra). O rok později se pak pustili do chystání první Banky roku.

Podle Petra Stuchlíka byla motivací k založení soutěže konkurence. Server peníze.cz, za kterým stál dnešní státní tajemník Sobotkovy vlády Tomáš Prouza, totiž vyhlašoval nejlepší webové stránky finančních institucí. „Tak jsme si řekli, že musíme mít něco lepšího a že budeme vyhlašovat rovnou nejlepší banku a bankovní produkty,“ říká Petr Stuchlík. Pro zasazení do kontextu je třeba říci, že Stuchlíkovi bylo v té době, v roce 2002, pětadvacet let a Nejedlému sedmadvacet. Šéfům bank, které měla jejich soutěž hodnotit, bylo o generaci, někdy i o dvě více. Petr Stuchlík říká, že pro úspěch myšlenky bylo klíčové uzavření partnerství s karetní společností Mastercard: „Když ostatní viděli, že do toho jde taková firma, tak to brali vážně a na náš tehdejší mladý věk se nikdo neohlížel.“

 

Nejlepší marketingová investice

Šéfem českého Mastercard byl v té době Ján Čarný, kterému se myšlenka na uspořádání nezávislého hodnocení bank a jejich produktů zalíbila. „V té době byla obecná finanční gramotnost ještě o hodně nižší, než je dnes. Na trhu byla spousta finančních produktů, které nikdo nehodnotil,“ připomíná Ján Čarný situaci z roku 2002. On sám měl s podobnými anketami zkušenost už ze svého předchozího působení v ING, jež spolupracovala  s projektem Czech Top 100. „Viděli jsme tři hlavní důvody, proč má Banka roku smysl. Zaprvé, že přijde skutečně nezávislé hodnocení. Zadruhé, že to pomůže klientům, aby se v bankovních produktech lépe vyznali. A zatřetí, že soutěž může být dobrou zpětnou vazbou pro samotné banky,“ vysvětluje Ján Čarný.

On sám je přesvědčen, že to byla vůbec nejlepší marketingová investice, kterou ve své kariéře udělal. „Byli jsme titulární partner, soutěž se jmenovala Mastercard Banka roku. A všechny banky, které uspěly, si logo dávaly do svých materiálů, na obálky pro klienty. Byly to miliony písemností každý rok a všude naše jméno,“ usmívá se Ján Čarný.

Banky vzaly od prvního ročníku soutěž vážně. Historicky prvním vítězem se stala Česká spořitelna. A hlavní cenu za ni přišel převzít John James Stack, velice komunikativní Američan, který byl v té době patrně nejrespektovanější osobou české bankovní scény. Dá se říci, že v tu chvíli měla soutěž vyhráno. K úspěchu pomohlo i to, že portál Fincentrum byl tehdy součástí stejné skupiny jako deník MF DNES, na jehož mediální partnerství se tak mohla soutěž od prvního ročníku spolehnout. 

K úvodnímu ročníku se váže i jedna historka, která se týká právě letošního vítěze, Komerční banky. Na první ročník soutěže dorazil i její tehdejší šéf Alexis Juan. A jeho banka nevyhrála vůbec nic, získala jen jedno druhé a jedno třetí místo ve vedlejších kategoriích. Alexis Juan podle pamětníků tehdy odcházel z ceremoniálu viditelně nenaladěný. „Následujícího roku nebyl nikdo na soutěž připravený lépe než právě Komerční banka,“ vzpomíná Petr Stuchlík. Také v tom roce vyhrála hlasování veřejnosti. A o rok později, při třetím ročníku, už se banka pod vedením Alexise Juana dočkala vítězství i v hlavní kategorii, kdy poprvé předstihla Českou spořitelnu. Ta naopak od tohoto roku nepřetržitě vyhrává hlasování veřejnosti o Nejdůvěryhodnější banku roku, letos již potřinácté v řadě. 

 

Bankéři roku

Už vzpomínaný John James Stack byl také prvním vítězem kategorie Bankéř roku, která se začala vyhlašovat v roce 2006. V této soutěži šéfové bank volí ze svého středu manažera, kterému podle nich náleží takový titul. Na počátku existence této kategorie měl každý bankéř vždy jeden hlas, to po nějaké době  vedlo k situaci, kdy často dávali hlas sami sobě, aby svůj ústav v soutěži podpořili. Později se systém změnil a dnes má každý z hlasujících bankéřů hlasy tři, čímž se ohled na vlastní působiště maže.

Nejčastějším vítězem v osobní kategorii Bankéř roku byl Pavel Kysilka z České spořitelny, který vyhrál třikrát za sebou v letech 2011 až 2013. Dvě vítězství, z let 2008 a 2015, má na kontě Jiří Kunert, šéf UniCredit Bank. A letošní rok byl vůbec prvním, v němž se Bankéřem roku stal šéf Komerční banky.

 

Do Maďarska, na Ukrajinu a zpět

Banka roku před finanční krizí expandovala i do ciziny. V letech 2006 až 2008 se vyhlašovala banka roku v Maďarsku, pod názvem „Az év bankja“. Roku 2007 a 2008 byl také vyhlašován „Bank roku“ na Ukrajině. V šuplících společnosti Fincentrum se dodnes najdou také materiály připravené pro expanzi do Ruska a Polska. Tyto plány však přerušil nástup finanční krize; hlavní partneři, Mastercard i Ernst & Young, měli jiné starosti. Na sousedním Slovensku, kde má firma Fincentrum silné zastoupení, má tamní „Banka roka“ tradičně pořadatele v ekonomickém magazínu Trend.

Od roku 2009 se také pořádající Fincentrum stalo samo titulárním partnerem soutěže a do názvu tak včlenilo své jméno. O tom, že by jméno někomu přepustilo, prý nyní podle Petra Stuchlíka příliš neuvažuje. Podobně jako před lety Ján Čarný i Petr Stuchlík nyní považuje propojení jména firmy se soutěží za velmi dobrou marketingovou investici.

 

Pojišťovny a Pojišťováci

V roce 2010 přibyla do vyhlašování cen další osobnostní kategorie, pro šéfy pojišťoven. Historicky prvním vítězem byl Petr Zapletal z Pojišťovny České spořitelny. Pojišťovákem roku, jak se kategorie pro šéfy pojišťoven jmenuje, se stal nejčastěji letošní vítěz Martin Žáček z pojišťovny Uniqa, který vyhrál i v letech 2012 a 2015. Žádný další ze šéfů pojišťoven nemá více než jeden titul. A pozoruhodné je, že ani jednou se vítězem nestal šéf České pojišťovny, která je jinak historicky nejúspěšnější institucí.

V soutěži pojišťovacích ústavů, která se vyhlašuje už od roku 2004, má Česká pojišťovna osm vítězství z let 2004–2007 a 2011–2014. V ročnících 2008 až 2010 třikrát za sebou zvítězila Kooperativa a v posledních dvou letech vždy vyhrála Allianz. Ta navíc vyhrála i ve všech produktových kategoriích.

 

Nové kategorie, nové večery

S měnícím se bankovním světem postupně v soutěži přibývá kategorií, z původních osmi narostl jejich počet na nynějších patnáct. Postupně tak přibyla například v roce 2010 Banka bez bariér, v roce 2011 Privátní banka roku a loni Online banka roku (která navázala na kategorii Přímé bankovnictví roku z prvních ročníků soutěže). S měnícím se trhem finančních služeb je pravděpodobné, že se proměny kategorií nezastaví ani v budoucnu. V posledních letech je také slavnostní večer vždy věnován propojení s jedním významným výtvarným umělcem. Bankéři ve smokinzích a dámy ve večerních róbách tak od roku 2012 zažili postupně večery, které byly inspirovány Karlem Teigem, Mikolášem Alšem, Ladislavem Sutnarem, Helenou Zmatlíkovou a konečně letos Toyen.

 

Důvěra a srozumitelnost

Tanečníci, kteří večer 23. listopadu zahájili a na chvíli se vmísili i mezi publikum, však otevřeli scénu i pro vážnější témata. Petr Stuchlík na úvod pustil přítomným bankéřům část zpovědi Bernarda Madoffa, nechvalně známého finančníka odsouzeného za rozsáhlé podvody, kde mluvil o tom, jak snadno se dá sklouznout k praktikám za hranou zákona. Téma odpovědnosti bankéřů a finančníků se tak objevilo při vyhlašování hned několikrát a v závěru se k němu vrátil i oceněný Albert Le Dirac´h. Ve své děkovné řeči zmínil, že kdysi svou mateřskou Société Générale spolu s kolegy uchránil právě od investice do Madoffova systému – především proto, že nerozuměli tomu, jak jeho transakce fungují. „Nerozumíme, neplatíme,“ řekl s tím, že to jsou prý jedna  z mála českých slov, která se zatím naučil a kterými se ve své kariéře řídí.

Symbolicky se tak ukázalo, nakolik se celý bankovní svět za patnáct ročníků soutěže změnil. Zatímco zkraje nového tisíciletí v něm především v Americe dominovaly komplikované produkty a riskantní investice, dnes jsou klíčovými aktivy důvěryhodnost a také srozumitelnost a vstřícný vztah ke klientům a jejich potřebám.

 

 

Banka roku 2016 / výsledky

 

Banka roku

 1. Komerční banka, a. s.
 2. Česká spořitelna, a. s.
 3. Československá obchodní banka, a. s.

 

Bankéř roku

Albert Le Dirac’h

 

Pojišťovna roku

 1. Allianz pojišťovna, a. s.
 2. Kooperativa pojišťovna, a. s., Vienna Insurance Group
 3. Česká pojišťovna a. s.

 

Pojišťovák roku

Martin Žáček

 

Nejdůvěryhodnější banka roku

 1. Česká spořitelna, a. s.
 2. Komerční banka, a. s.
 3. Československá obchodní banka, a. s.

 

Nejdynamičtější banka roku

 1. Air Bank a. s.
 2. Fio banka, a. s.
 3. MONETA Money Bank, a. s.

 

Privátní banka roku

 1. J&T Banka, a. s.
 2. Československá obchodní banka, a. s.
 3. Komerční banka, a. s.

 

Online banka roku

 1. Air Bank a. s.
 2. Komerční banka, a. s.
 3. Česká  spořitelna, a. s.

 

Banka bez bariér

 1. Česká spořitelna, a. s.
 2. Raiffeisenbank a. s.
 3. Československá obchodní banka, a. s.

 

Účet roku

 1. UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s. – U konto
 2. Air Bank a. s. – Běžný účet
 3. Česká spořitelna, a. s. — Osobní účet spojený s programem Za důvěru

 

Hypotéka roku

 1. Česká spořitelna, a. s. — Hypotéka České spořitelny
 2. Air Bank a. s. — Převod hypotéky
 3. Hypoteční banka, a. s. — Pěkná hypotéka

 

Životní pojištění roku

 1. Allianz pojišťovna, a. s. — Rytmus risk
 2. Kooperativa pojišťovna, a. s., Vienna Insurance Group — Životní pojištění NA PŘÁNÍ
 3. Česká pojišťovna a. s. — Životní pojištění Můj život pro děti

 

Penzijní společnost roku

 1. Allianz penzijní společnost, a. s.
 2. Penzijní společnost České pojišťovny, a. s.
 3. KB Penzijní společnost, a. s.

 

Stavební spořitelna roku

 1. Českomoravská stavební spořitelna, a. s.
 2. Raiffeisen stavební spořitelna a. s.
 3. Wüstenrot – stavební spořitelna a. s.

 

Autopojištění roku

 1. Allianz pojišťovna, a. s. — Povinné ručení
 2. Kooperativa pojišťovna, a. s., Vienna Insurance Group — Autopojištění NAMÍRU
 3. Česká podnikatelská pojišťovna, a. s., Vienna Insurance Group – Autopojištění Combi Plus III

 

Magazín Reportér byl jedním z mediálních partnerů Banky roku 2016.

Galerie (5) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat