Golf

Bude vás to bavit

06 / 08 / 2017

Jak začít s golfem a bleskový průvodce golfem ve dvanácti větách. Úvodník mimořádné golfového přílohy Reportéra u příležitosti srpnového turnaje Czech Masters.

Jak začít s golfem a bleskový průvodce golfem ve dvanácti větách. Úvodník mimořádné golfového přílohy Reportéra u příležitosti srpnového turnaje Czech Masters.

Ještě teď si vzpomínám na to překvapení. „Hůl? Golfová hůl? Mami, copak jsem důchodce?“ Psal se březen 2004 a já právě dostal překvapivý dárek ke třicátinám. Nedalo mi to, vyrazil jsem do Poděbrad za trenérem Lukášem, poprvé se trefil do míčku a ta hra mne začala bavit…

Moje reakce nad dárkem od ženy ke čtyřicátinám už vypadala jinak. „Cože, lístky na Ryder Cup? To je úžasný!!!“ Utkání týmů Evropy a USA s nejlepšími hráči světa na obou stranách nezklamalo. Byla to skvělá podívaná. Přispěli k ní i pánové Kay-mer, Westwood a Donaldson, kteří budou hrát na přelomu srpna a září v Česku.

Vysvětlovat golfistům, proč je zajímavé vyrazit na D+D Real Czech Masters, je možná zbytečné. Stačí snad jen říci, že třeba loňský ročník si co do kvality, zajímavosti i organizace nijak nezadal s turnaji ze západní Evropy.

Myslím ale, že golfový turnaj nejvyšší evropské série by mohl bavit i negolfisty. Proč? Protože je to napínavé, ve hře jsou přední světová jména i zajímaví čeští hráči, navíc v moc hezkém prostředí a se slušnými a ohleduplnými fanoušky kolem. Věřte mi, že vás to může docela chytit.

Aby si ovšem i negolfisté mohli hru užít, dovolím si teď přidat „Bleskového průvodce golfem ve dvanácti větách“. 

Základním výrazem, okolo kterého se celý golf točí, je par. To je předepsaný počet úderů, který má golfista použít na to, aby dostal míček z odpaliště do jamky. Jamky mají buď par tři, čtyři, nebo pět. Celé hřiště má potom par 72. 

Skóre hráče ze všech jamek se sčítá a průběžně ukazuje kolik, ran pod par (číslo je červené a začíná minusem) či nad par (černé číslo s plusem) hráč zrovna má. Snadno tak pořád vidíte, jak si hráči stojí i v průběhu jednotlivých kol. Vítězí ten, kdo za celé čtyři dny zahraje nejméně ran, a je tedy nejvíce pod parem.

Dalšími důležitými výrazy jsou flight a cut. Flight označuje skupinku hráčů, která jde po hřišti spolu. Cut je potom hranice v celkovém skóre, která určuje, kteří hráči postoupí i do víkendových kol v turnaji. Ti si pak podle pořadí mezi sebe dělí peníze určené na výhry. Kdo neprojde cutem, nedostane nic.

A to v zásadě stačí. Kdybyste chtěli v oborové terminologii ještě o něco pokročit, zeptejte se někoho z golfistů ve svém okolí (nebo třeba Googlu) na to, co znamenají výrazy eagle, birdie, bogey a double či triple bogey. Pak už budete divácky zasvěceni naplno, další výrazy klidně můžete nechat až na příští ročník.

Milé golfistky a milí golfisté, milé nehráčky i milí nehráči, přeji vám hezké zážitky z turnaje a příjemné čtení mimořádné přílohy.

 

 

DALŠÍ ČLÁNKY Z MIMOŘÁDNÉ GOLFOVÉ PŘÍLOHY REPORTÉRA:

 

- Byznys kolem golfového turnaje Czech Masters: Miliony kolem greenů

 

- Rozhovor s golfistou Lee Westwoodem: Vyhrát bude těžké

 

- Příběhy nejlepších českých hráčů turnaje: Dvě cesty na vrchol

 

- Popularitě golfu by pomohlo zrození české hvězdy: Faktor dobrého muže

Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat